Elektryczne stopy czyli przymiotników ciąg dalszy.

Autor: Ania
07.12.2013
happy-clown-nice-day_l

Moich uczniów potrafi zadziwić niejedno. Dobrze to z jednej strony, ten kto umie się dziwić, nie przyjmuje bezmyślnie zastanej rzeczywistości. Jednym z takich zadziwień jest to, że angielskiego trzeba się uczyć na pamięć. Języka! Na pamięć!

Miałam kiedyś ucznia (starszego ładnych parę lat ode mnie pana), który metodycznie i z obrzydzeniem wręcz omijał wszelkie tabelki z czasownikami nieregularnymi, phrasalami, przyimkami… Przez długi czas udawał, że go nie dotyczą. Jakkolwiek ciekawa była to strategia, jej efekt był łatwy do przewidzenia. Kiedyś próbował opisać mi co porabiał w poprzedni weekend… Krążył, kombinował, dokonywał istnej słownej ekwilibrystyki… A ja niemal słyszałam złośliwy rechot czasowników nieregularnych z tabelki…

Nie da się podważyć jednego faktu: są pewne zagadnienia, „zestawy”, które na pamięć znać trzeba i już. Jednym z nich jest, wspominana przeze mnie w jednym ze wcześniejszych wpisów, kolejność przymiotników. „Pokazywałam” już kiedyś (Dziewczynka z telewizora), jak moi uczniowie zapamiętywali porządek przymiotników związanych z wyglądem zewnętrznym. Teraz pora na obiecaną pełniejszą i bardziej uniwersalną listę przymiotników.

Podstawowy porządek przymiotników w angielskim wygląda tak:

1. OPINIA

beautiful, exciting, funny

2. ROZMIAR

short, large, small, long

3. WIEK

new, old, young

4. KSZTAŁT (FORMA)

round, straight, curly

5. KOLOR

green, white, blue

6. POCHODZENIE

Polish, Chinese, American

7. MATERIAŁ

gold, wooden, iron

8. PRZEZNACZENIE

electric (motor), coffee (table), sports (car)

Takiej tabelki z pewnością od razu przestraszyłby się, znany nam już, mój uroczy uczeń;)

Jak to zapamiętać? Ja wybrałam jedną z mnemotechnik, należących do „zakładkowych metod zapamiętywania”. Są to „zakładki osobiste”.

ZAKŁADKI” W ZAPAMIĘTYWANIU TO STAŁE PUNKTY ODNIESIENIA, KTÓRE ŁATWO NAM PRZYPOMNIEĆ SOBIE W DOWOLNYCH OKOLICZNOŚCIACH DZIĘKI TEMU, ŻE SĄ NIEZMIENNE I WYSTĘPUJĄ W STAŁEJ KOLEJNOŚCI.

Takimi zakładkami mogą być np. części ciała, meble w naszym pokoju, sklepy przy ulicy; wszystko co występuje w niezmienym porządku. Jeśli ciągle przestawiamy coś w pokoju, nie wybierajmy sobie mebli jako naszych „zakładek”;)

Ja wybrałam części ciała. Każdy z Was, podczas tworzenia podobnych zakładek, może wybrać dowolne części ciała. Co kto lubi. Trzeba tylko pamiętać, że należy wybierać podstawowe części ciała; nie idźmy raczej w kierunku śledziony ani paliczków;) W prostocie siła.

Ja wybrałam osiem następujących: głowa – szyja – ramiona – piersi – brzuch – pupa – kolana – stopy. Mamy zapamiętać kolejność przymiotników, zatem każdej kolejnej części ciała „przypisałam” jakiś przymiotnik, jak najbardziej typowy dla danej grupy, żebym zawsze go z daną grupą mogła skojarzyć.

1. OPINIA

funny

głowa

2. ROZMIAR

long

szyja

3. WIEK

old

barki

4. KSZTAŁT (FORMA)

round

piersi

5. KOLOR

green

brzuch

6. POCHODZENIE

Chinese

pupa

7. MATERIAŁ

wooden

kolana

8. PRZEZNACZENIE

electric

stopy

No proszę, a teraz to co lubię najbardziej, skojarzenia! Opiszę je prosto, warto jednak im poświęcić chwilę „na osobności” i je „podrasować” o różne szczegóły, tak by jak najlepiej zapadły Wam w pamięć.

Głowa – widzimy śmieszną (funny) głowę klauna, na baaardzo dłuuuugiej (long) szyi (dzięki niej głowa sięga aż do sufitu w naszym pokoju); szyja trzyma się na barkach/ramionach, na których skóra jest strasznie pomarszczona i łuszcząca się ze starości – te ramiona są naprawdę bardzo stare (old)! Ale co to? Nasz wzrok pada na piersi naszego klauna… (klaunowej?). One nie wyglądają staro, są… hm… bardzo ponętnie okrągłe (round) :) Z piersi wzrok prześlizguje się na następny zakazany teren – pupę. A ta, o rany! Ma oczy i to w dodatku skośne! Jest bowiem chińska (Chinese)! Niżej mamy jeszcze kolana – cała postać ledwo się na nich trzyma bo obydwa są sztuczne – drewniane (wooden) i skrzypiące. Za to stopy – te są zupełnie nowoczesne, w dodatku elektryczne (electric), podłączane za pomocą kabla do prądu. Jeśli podłączymy naszego klauna do prądu, robi się dopiero ciekawie… ;)

A teraz przypomnijcie sobie: jaka była głowa? Jakie ramiona? A kolana?

Pamiętacie? Jeśli powtórzycie sobie ten opis i dobrze „wbijecie” do głowy skojarzenia, będziecie mogli je szybko odtworzyć w prawidłowej kolejności, od śmiesznej głowy po elektryczne stopy:) Idealnym uzupełnieniem naszego ćwiczenia z zapamiętywania byłyby co najmniej ze dwa „zwykłe” ćwiczenia (z podręcznika, internetu). Po takiej sesji, jestem pewna, że kolejność przymiotników zapadnie Wam w pamięć na stałe.

Jeśli np. zdarzy się Wam chwila wahania, jak powiedzieć: American wonderful ballet dancer, przypomnijcie sobie, że: wonderful (jak funny – głowa), American (jak Chinese) – pupa, ballet (jak electric) – stopy.

Dobre zakładki i chwila praktyki – powinno zadziałać, spróbujcie:)

Skomentuj

Current ye@r *