Jak się uczyć czasowników nieregularnych 2.

Autor: Ania
29.10.2015
Czasowniki nieregularne

Dziś zacznę aforyzmem meteorologicznym. Wiecie, taki nowy gatunek literacki, tuż obok alegorii czy paraboli biblijnej. Aforyzm meteorologiczny wygląda tak:

 

Czasowniki nieregularne są szarugą jesienną nauki angielskiego.

 

Piękne, prawda?

No, dobrze, mam lekką głupawkę. Właśnie przed chwilą o mało nie udusiłam się chlorellą, nabytą do suplementowania mojej, coraz uboższej, jesiennej diety. Próbowaliście kiedyś tego specyfiku? Nie wiem czy każda chlorella jest taka, ale ja ją mam w postaci zielonego, zalatującego rybami pyłu. Jeśli nie próbowaliście, a chcecie (ponoć cudowna sprawa, zapewnia zdrowie, urodę i co tylko), pamiętajcie – nie je się tego suchego, prosto w łyżeczki. Ja tak zrobiłam i o mały włos, a poprzedni wpis byłby moim ostatnim. Poczułam się jak nie przymierzając biedni pompejczycy uduszeni pyłem wulkanicznym. Chyba się mocno niedotleniłam, skoro wymyśliłam taką złotą myśl.

 

Do rzeczy, czyli do czasowników.

Jak każdy szanujący się bloger, tak i ja podglądam was czasem. Patrzę sobie na to, w co klikacie najchętniej i widzę, że największym zainteresowaniem cieszy się od dawien dawna wpis o tym, jak się uczyć czasowników nieregularnych. Jako że jestem miłą panią od angielskiego, pomyślałam, że dorzucę do moich super sympatycznych porad kilka nowych. W końcu skoro mądrość ludowa mówi o tym, że rzeczone czasowniki nie są niczym przyjemnym (ich nauka, jeśli chodzi o ścisłość, nauczone nie wadzą w niczym), trzeba pomóc uczącemu się ludowi.

W pierwszym wpisie „czasownikowym” pisałam wam o tym, jak można zastosować mnemotechniki, pogrupować sobie nasze „irregular verbs” i jak choć trochę uprzyjemnić sobie ich naukę. Dziś część druga, uprzyjemniania ciąg dalszy, tym razem bardziej wirtualnego.

 

Krótko mówiąc, linki, linki…

Oto co dla was wykopałam z czeluści internetu. Klikajcie, uczcie się i bawcie. Albo odwrotnie.

 

1. http://www.e-angielski.com/gramatyka-nieregularne

Czasowniki w tabelce, niby nic wielkiego, ale za to z WYMOWĄ. Szczególnie polecam wszystkim odmieniającym „drink – drank – drunk” tak jak się pisze. ;)

Czasowniki nieregularne tabelka

 

2. http://anglais-facile.com/wp-content/uploads/2012/05/irregular_verbs1.jpg

Pogrupowane czasowniki? Nigdzie chyba nie ma lepiej niż tu. Można sobie wydrukować, dodać rysunki tu i ówdzie i cudna mapa myśli gotowa.

Czasowniki nieregularne mapa myśli

 

3. https://learnenglish.britishcouncil.org/en/english-grammar/verbs/irregular-verbs

I znów czasowniki w grupach. Tym razem jednak to wy musicie ruszyć głową i przyporządkować wyrazy do odpowiedniej kategorii.

Czasowniki nieregularne

 

4. http://e-zeszyt.pl/nauka/cwiczenia/czasowniki-nieregularne-ix/

Tutaj czasowniki w praktyce czyli do wstawienia w zdaniach. Nie ma to jak kontekst! Kilka zestawów ćwiczeń, czyli dla każdego coś miłego.

Czasowniki nieregularne

 

5. https://sites.google.com/site/englishdesktop/home/grammar/potestujmy-czasowniki-nieregularne

I jeszcze więcej praktyki. Różne typy ćwiczeń, nie przekombinowane, dobre. Plus – czasowniki nieregularne wymieszane z regularnymi jeśli macie na taki mix ochotę.

Verbs_5

 

6. http://www.englisch-hilfen.de/en/exercises/irregular_verbs/fill_in4.htm

Zamiast zasłaniać tabelkę w podręczniku, wystarczy poklikać. Samo (no, prawie) się sprawdzi, jest fajnie.

Czasowniki nieregularne

 

7. http://www.focus.olsztyn.pl/gramatyka-czasowniki-nieregularne-test-1.html

Tabelka z lukami. Tak, tak, to wy macie je wypełnić. Możecie się poczuć jak u mnie na kartkówce.

 

Czasowniki nieregularne

 

8. http://grammar.ccc.commnet.edu/grammar/quizzes/cross/verbs.htm

Gdyby wam się znudziło wpisywanie czasowników do tabelki albo w zdania, proszę, tu dla odmiany krzyżówka.

Czasowniki nieregularne

 

9. http://www.quia.com/cb/8111.html?AP_rand=1095513067

Tu bardziej rozrywkowo, odmiana gry Jeopardy! (pamiętacie nasze polskie Va Banque z Kazimierzem Kaczorem?) w wersji dla jednego lub dwóch graczy. Po kliknięciu w stawkę należy wstawić czasownik do zdania. Oczywiście im wyższa stawka, tym zdania trudniejsze.

Czasowniki nieregularne

 

10. http://www.manythings.org/wbg/verbs_past1-mw.html

Jeśli są gry to musi być memo. W tym dopasowujemy formę podstawową do past simple.

Czasowniki nieregularne

 

11. http://www.macmillandictionary.com/verb_wheel/

O tej stronie już pisałam, ale jeszcze raz przypomnę. Losujemy sobie czasownik i klikamy w żądaną formę. Taka interaktywna odmiana papierowych kółek z czasownikami z różnych wydawnictw. A, gra się na czas – emocje na lekcji gwarantowane, sprawdziłam.

Czasowniki nieregularne

 

12. http://www.grammar.cl/Games/Past_Irregular_Verbs.htm

A wspominałam już o zdaniach do uzupełniania?… ;) Proszę, tu są kolejne.

Czasowniki nieregularne

 

13. http://www.chompchomp.com/irregular01/irregular01.htm

A tu zdania do uzupełniania raczej nie dla początkujących. Do każdego zdania komentarz gramatyczny w razie potrzeby. Do tego Mr. Hand. Kto to? Sprawdźcie.

Czasowniki nieregularne

 

 

I jeszcze dwie propozycje co prawda nie do klikania, ale znalezione w sieci, na Pinterest, którego kocham i nienawidzę bo jak już na niego wejdę to wsiąkam na całe godziny.

 

14. http://tearlessteaching.blogspot.com/2013/01/irregular-verbs.html

Książeczka, taka wiecie, dla sprawnych manualnie. Czasowniki dziergamy drukarką albo w w stylu slow life, długopisem. Kartki przecinamy w poprzek, chyba wszystko jasno widać na zdjęciu. Fajne. Myślę, że może też się spodobać uczniom jako mini-projekt.

Czasowniki nieregularne

 

15. http://theinspiredclassroom.blogspot.com

Tu książeczka nieco inna ale też przyjemna. Zamiast haftu krzyżykowego czy robienia konfitur ze śliwek, na długie jesienne wieczory.

Czasowniki nieregularne

 

 

Z tym aforyzmem chyba przesadziłam, za oknem piękna, słoneczna jesień. Nic, tylko ruszyć na spacer do nauki.

Macie może jakieś jeszcze ciekawe pomysły na czasowniki? Albo chociaż na smaczniejsze suplementy diety? Pozdrawiam jesiennie, niech już się stanie lato.

9 Responses to “Jak się uczyć czasowników nieregularnych 2.”

 • Angielska Herbata

  Ta żółta książeczka świetna! Uczniowie nie docenią tego, że w języku angielskim możemy mieć – z wyłączeniem czasownika „be” – raptem 3 nieregularne formy czasownika. Niech spróbują francuskiego. ;P

  Odpowiedz
 • Michał, nauka angielskiego inaczej

  Podobno chlorella jest zielona, żeby nie wciągać jej nosem :p
  Sposób na skuteczną naukę czasowników nieregularnych to faktycznie swego rodzaju odpowiednik kamienia filozoficznego wszystkich uczących się. Dlaczego? Nie mam pojęcia, zwłaszcza w angielskim, w którym te czasowniki to zwykła, prosta i nieciekawa tabelka zbudowana z trzech kolumn. Cóż, będzie trzeba ruszyć szare komórki i pomyśleć. Challenge accepted ;)
  I przypomniałaś mi Celebrity Jeopardy z SNL, które już dawno miałem dodać :)
  I już mam co jutro robić, dzięki :)))

  Odpowiedz
  • Ania

   Ania

   Hehe, dobra teoria z chlorellą. A co do czasowników, to trafiłeś w punkt. Przecież to zwykła tabelka, wystarczy raz się jej nauczyć i z głowy. A tyle daje w rozumieniu i posługiwaniu się językiem.
   To ja wpadnę jutro do Ciebie w takim razie. :)

   Odpowiedz
   • Michał, nauka angielskiego inaczej

    Okidoki, zarezerwuję Ci na jutro numerek, ale ciiii… To tak po znajomości :) Wpadaj, wpadaj, zapraszam. Jest okazja nauczyć się mówić jak Sean Connery, która to umiejętność jest bezcenna. Chyba bezcenna. Zweryfikuję jej bezcenność w boju ;)

    Odpowiedz
 • Zidane

  Super, dzięki, to mi było potrzebne :)

  Odpowiedz
 • Darek

  Świetne !!!

  Odpowiedz

Skomentuj

Current ye@r *