Jak ugotować szparagi?

Szparagi bez wątpienia należą do czołówki najzdrowszych i najsmaczniejszych warzyw. Są źródłem wielu niezwykle cennych składników, zawierają bowiem dużo potasu, kwasu foliowego, karotenu, błonnika, wapnia, cynku oraz witamin C i E. Poza aspektem zdrowotnym, ważny jest także ich kulinarny walor. Szparagi można bowiem jeść z mięsem, rybami, warzywami lub jako osobne danie. Świetnie sprawdzają się również w formie zup, sałatek czy zapiekanek. Są lekkie, małokaloryczne, mają przyjemny i delikatny smak. Mimo to nie każda osoba wie, jak ugotować szparagi w odpowiedni sposób, by nie straciły swoich największych atutów. Okazuje się bowiem, że sporo ludzi robi to nieprawidłowo.

W książkach kulinarnych lub na internetowych stronach z przepisami znajdziemy liczne wskazówki, jak ugotować szparagi. Aby warzywa miały wciąż odpowiedni smak, twardość i konsystencję, trzeba zachować pewne zasady przyrządzania. Zacznijmy od tego, że istnieją trzy główne gatunki tych warzyw – białe, fioletowe i chyba najbardziej popularne, czyli zielone. Każdy z tych rodzajów różni się choćby budową włókien czy smakiem, dlatego też nieco inny może być sposób na ich przygotowanie. Generalnie warzywa te nie powinny sprawić nikomu problemu – to, jak ugotować szparagi, nie należy bowiem do najtrudniejszych rzeczy, o ile zapamięta się parę „sztuczek”. Wersje białą należy zawsze najpierw obrać (oczywiście nie dotyczy to główek). Z kolei zielone szparagi wystarczy jedynie umyć, ewentualnie pozbywając się zdrewniałych elementów na końcówkach. Niektórzy zamiast noża używają tu metody zwykłego wyłamywania niepotrzebnych części.

Mówiąc o tym, jak ugotować szparagi, nie można pominąć kwestii odpowiedniego naczynia. Garnek, w którym przyrządzimy warzywa, powinien być odpowiedni na wysokość, a jednocześnie na tyle wąski, by warzywa nie topiły się w jego wnętrzu, a stały pionowo. W sklepach znaleźć można nawet specjalnie do tego przeznaczone modele, wyposażone w dodatkowe sitko. Zaczynamy więc od nalania wody – powinno być jej tyle, by szparagi wystawały ponad jej powierzchnię. Warto wcześniej zastosować wiązanie warzyw nitką, ponieważ zdecydowanie prostsze będzie wtedy utrzymanie ich w pionie. Do wody oczywiście dodać należy łyżeczkę soli, nie zaszkodzi również cukier i odrobina mleka.

Jak ugotować szparagi, aby nie były przesadnie miękkie? Całość powinna być przykryta pokrywką i stać na wolnym ogniu. Optymalny czas również zależny jest od gatunku – w przypadku szparagów zielonych jest to około 8 minut, natomiast biała odmiana wymaga nawet kwadransa. Oczywiście w trakcie tego procesu warto stale kontrolować poziom twardości warzyw. Wystarczy bowiem dosłownie minuta dłużej w garnku, by całkiem rozmiękły i stały się nieapetyczne. Idealnie ugotowane szparagi to takie, które są lekko chrupiące i wciąż mają przyjemny, żywy kolor. Gdy są gotowe, wystarczy przełożyć je na talerz. Można również posypać ulubionymi ziołami lub podsmażaną bułką tartą. Najlepiej jeść je, gdy są świeżo przyrządzone, ponieważ przechowywanie niekorzystanie wpływa na ich stan, smak i formę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here