Pan Plan

Autor: Ania
26.06.2013
bigstock-Business-man-stands-at-attenti-44387710

W ostatnim wpisie obiecałam, że wrócę do budowania skojarzeń związanych z czasami/konstrukcjami służącymi do mówienia o przyszłości. Wcześniej opisałam jak z gimnazjalistami wyobrażaliśmy sobie „spontanicznego Willa”, który ma przypominać o użyciu czasu Future Simple.

Dziś przyjrzymy się jego przeciwieństwu, którego nazwałam, pod wpływem chwilowego natchnienia przy tablicy, “Pan Plan”;) W jaki sposób powiązaliśmy (przypominam, że “robiliśmy” to z gimnazjalistami na lekcji) naszego bohatera z konstrukcją “be going to”? Po pierwsze, poprzez kontrast – will to Will, a ‘going to’ to Pan Plan. Po drugie, pierwsze litery konstrukcji: be going to możemy też ułożyć w nazwisko naszego pana, np. Bogaty (jest bogaty, bo jest znakomitym prawnikiem i dużo zarabia).

A teraz, do rzeczy: jak wiadomo, wspomniana konstrukcja oznacza, w “hasłowym” skrócie, przemyślane plany i przewidywania oparte na faktach. A zatem, nasz Pan Plan jest człowiekiem niezwykle poukładanym, wszelkie działania w życiu planuje z wyprzedzeniem i namysłem. Moi uczniowie, niezawodni, stwierdzili, że wygląda im na prawnika;) No właśnie: możemy go „zobaczyć” dokładnie – jest starannie ubrany w garnitur, ma wyprasowaną koszulę, w ręce trzyma listę rzeczy do załatwienia (wszakże ma wszystko zaplanowane!). Zupełnie obce mu są zachowania spontanicznego Willa, on nie robi nic bez namysłu! Oprócz tego, jako że jest bardzo racjonalny i stara się zawsze być obiektywny, kiedy mówi o tym, co się ma wydarzyć, swoje przewidywania opiera wyłącznie na faktach. A zatem kojarzymy – Pan Plan to plany przemyślane i przewidywania oparte na faktach.

Zostaje nam jeszcze czas Present Continuous stosowany do mówienia o planach, które raczej na pewno zostaną zrealizowane, jako że podjęte zostały w kierunku ich realizacji konkretne kroki (Pamiętacie tabelkę? Impreza – goście, jedzenie, napoje…). My poszliśmy na lekcji w kierunku zaplanowanej imprezki, bo kojarzy się przyjemnie, po prostu:) A poza tym, Present jest jak prezent a Continuous można skojarzyć z kontynuowaniem, czyli ciągłym robieniem imprez z prezentami. A ponieważ dobra imprezka powinna być zaplanowana z wyprzedzeniem i jest pewne, że się odbędzie, z tymi dwiema rzeczami kojarzymy Present Continuous w odniesieniu do przyszłości.

Jak widzicie, trzy sposoby wyrażania przyszłych planów czy przewidywań można całkiem zgrabnie skojarzyć tak, aby nam się nie myliły. Moi gimnazjaliści dobrze zapamiętali i Willa i Pana Plana i Imprezę z Prezentami. Co myślicie o naszych skojarzeniach? Czy czasem zdarza się Wam podobnie uczyć gramatyki?

2 Responses to “Pan Plan”

 • Anja

  Rewelacja!
  Pozwolę sobie sprzedać pomysł moim gimbusom ;)
  My zazwyczaj odgrywamy scenki. Lub „kręcimy” filmiki – kamera z tektury i „klaps”

  Odpowiedz
  • Ania

   Ania

   Cieszę się, że pomysł się spodobał:) O, kamera z tektury! Sympatycznie, hihi.

   Odpowiedz

Skomentuj

Current ye@r *