Puszysta bita śmietanka

Bita śmietana nadaje się do bardzo wielu rozmaitych deserów. Można nią z powodzeniem przekładać biszkopty na torty i inne ciasta warstwowe. Kremowa masa sprawdzi się świetnie w połączaniu z owocami, zarówno tymi świeżymi, jak i tymi z kompotu czy syropu. Bez bitej, puszystej śmietanki trudno sobie wyobrazić tort bezowy, czy galaretkę. Sprawdzi się ona również, jako dodatek do gofrów z czekoladą, naleśników z pomarańczami, czy musu owocowego. Jednym słowem, bita śmietana jest uniwersalnym sposobem na wzbogacenie smaku słodkich deserów i przekąsek. Jednak, aby dobrze spełniała swoje zadanie, powinna być odpowiednio ubita. Jak zrobić bitą śmietanę, aby była w sam raz puszysta, kremowa i lekka? Jest na to kilka sprawdzonych patentów.

Zacznijmy od tego, że bitej śmietanki, nie należy mylić z jej podróbką w proszku. Wszelkiego rodzaju śnieżki, czy bite śmietany instant to nie jest autentyczna bita śmietana. Taki produkt to w zasadzie same spulchniacze i konserwanty. Faktem jest, że bardzo często zastępujemy bitą śmietanę właśnie takim podejrzanym proszkiem, który z prawdziwą śmietanką, nie ma za wiele wspólnego. Można oczywiście znaleźć na sklepowych półkach nieco lepsze wersje tych szybkich zastępników, więc warto przed zakupem dokładnie zanalizować skład proszku.

Prawdziwa bita śmietanka to tłusta (co najmniej 30 lub 36 procentowa) śmietanka ubita na sztywno, ale nadal lekka i puszysta. Nie jest wcale tak łatwo uzyskać idealną bitą śmietankę, ponieważ wymaga ona kilku zabiegów przed ubijaniem, a i sam proces ubijania musi przebiegać w odpowiedni sposób. Jeśli nie mamy w tej materii doświadczenia, bardzo łatwo jest przebić śmietankę i otrzymać masło. Jeśli zbyt długo ubijamy lub robimy to nieumiejętnie to dojdzie do rozwarstwienia, czyli zważenia śmietanki. Polega to na tym, że tłuszcz zawarty w kremówce oddziela się od serwatki. Jeśli do tego dojdzie nie ma już szans na uratowanie śmietanki. To znaczy, mamy po prostu do dyspozycji odrobinę pysznego, domowego masła, które również z powodzeniem można wykorzystać w kuchni.

Ale nie o to przecież chodzi. Zanim zabierzemy się do ubijania, musimy bardzo dobrze schłodzić śmietankę. Najlepiej umieścić ją w lodówce nawet na cała dobę. Wówczas będziemy mieć pewność, że po wyjęciu będzie na tyle chłodna, aby ubić się idealnie. Gdy brak nam czasu i musimy przyrządzić pyszny deser na już, można na szybko schłodzić śmietankę w zamrażarce. Powinno wystarczyć jakieś 15 do 20 minut. Warto tez włożyć do zamrażarki miskę oraz łapki, których będziemy używać do ubijania. Ważne, aby wszystkie akcesoria były czyste. Śmietanka nie lubi towarzystwa podczas ubijania. Ubijanie należy rozpocząć od razu od najwyższych obrotów miksera. Wprawdzie kuchnia będzie do generalnego sprzątania, bo śmietana bardzo chlapie, ale zwiększy to szanse na powodzenie. Ubijamy dość długo, ale nie za długo. Śmietanka powinna być sztywna, ale nie twarda. Jeśli po wyciągnięciu łapek miksera, krem nie zmienia kształtu, to znak, że trzeba zakończyć ubijanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here