Wiadomości na poziomie

Autor: Ania
16.06.2015
Paper_boy

Hop, hoop! Oj, minęła chwila od mojego ostatniego wpisu. Chciałabym móc powiedzieć, że w tym czasie byłam na Jamajce albo realizowałam superważny projekt. Albo chociaż, że pisałam na serwetkach nowego Harrego Pottera (ponoć tak zaczynała Rowling, dobra legenda, nie?).
Niestety, na hamaku bujałam się zaledwie u teściów w ogródku, projekt realizowałam, miał/ma tytuł roboczy „Rozwój środowiska rodzinnego w obszarze żywienia, opieki medycznej oraz działań oświatowo-kulturalnych” (niskopłatny, momentami niewdzięczny, polecam tylko wytrwałym), nie skończyłam go zresztą bo zaplanowany jest na jakieś następne osiemnaście lat. Serwetki służyły mi tylko do wycierania rąk.
Z bardziej szalonych rzeczy, hmm, wychodziłam z mokrymi włosami na dwór, dzieciom pozwoliłam latać na bosaka a mężowi zbudować lodówkę ze styropianu na balkonie (nie pytajcie). Z rzeczy normalnych – zakończyłam rok szkolny z moimi dzieciakami ze szkoły językowej i mam wakacje. Niestety.

Nie rzucajcie jednak w tym miejscu z irytacją komórką/laptopem ani nie wypisujcie się z newslettera. Uwierzcie mi, nawet wolne w nadmiarze może się przejeść, a już na pewno takie, podczas którego: wstaje się wcale nie w południe, gotuje zdrowe obiady, prasuje siedem milionów ciuszków, huśta, lula, tuli, krzyczy, negocjuje, szantażuje, używa podstępu i bezpośrednich środków przymusu i wtedy dopiero ogląda „House of Cards” po j e d n y m odcinku dziennie. Zastanówcie się zatem dobrze, czy zamienilibyście się ze mną, he.

No właśnie, ludu pracy. Co porabiacie w pracy? Pracujecie, noo wiem. Ale w przerwie jest jakiś mały internecik, co nie? Fejsik przeskrolowany. Nowe fryzury gwiazd sprawdzone. A może wiadomości?

A może wiadomości po angielsku? Hę?

Jeśli jesteście na poziomie swobodnego czytania, nie będę wam tu ględzić. Zajrzyjcie sobie na dowolne BBC albo inne world news. Dla was to prościzna. Za to dla tych z was, którym wydaje się, że czytanie niusów w obcym języku może przyprawić jedynie o ból głowy, mam fajny serwis. Nazywa się „News in Levels” i jest świetnym opcją dla tych, którzy lubią czytać o tym, co się w świecie dzieje ale ich zasób słownictwa nie pozwala na swobodne poruszanie się w klasycznych serwisach z wiadomościami.

Co mamy w News in Levels?

Krótkie aktualności w języku angielskim dla czytelników na trzech poziomach. Poziom 1 – podstawowy, gdzie teksty sformułowane są bardzo prosto i obejmują około nowych 1000 słów, poziom 2 – obejmujący ok. 2000 słów do nauczenia i poziom 3 – wprowadzający ok. 3000 słów.

Wiadomości mają z reguły charakter popularno-naukowy, nie ma w nich najświeższych doniesień ze świata polityki. Za to są aktualne, ciekawe i dalekie od tanich sensacyjek.
Te same wiadomości na trzech różnych poziomach wyglądają zatem tak:

Level_1

Tak:

Level_1

Albo tak:

Level_3

Poziom, który wam pasuje, możecie wybrać intuicyjnie lub podeprzeć się króciutkim testem przygotowanym przez autorów strony.

Jak się uczyć z tekstami z „News in Levels”? (Podpowiadam za autorami serwisu)

Czytanie:

- czytacie tekst, bez sprawdzania czegokolwiek, próbujcie zrozumieć nieznane słowa z kontekstu
- jeszcze raz czytacie, tym razem sprawdzając słówka w słowniku – możecie skorzystać z tego w serwisie albo oczywiście, swojego ulubionego
- staracie się zapamiętać kilka nowych słówek (mamy kontekst, więc warto zapamiętywać całe wyrażenia, fragmenty zdań a nawet całe zdania)
- jeśli jesteście hardkorami, wynotowujecie sobie nowe słówka do zeszyciku albo kopiujecie tekst do worda i tam robicie do niego notatki
- czytacie ten sam tekst następnego dnia i za tydzień, sprawdzając, ile słówek/wyrażeń zostało wam w pamięci
- każdego dnia czytacie jeden – dwa teksty (najlepiej oczywiście zrobić subskrybcję, wtedy mamy codzienny przypominacz na maila) i uczycie się – w tekstach powtarzają się słówka i zwroty z poprzednich „niusów”, zatem codziennie możecie stwierdzić, czy już są wam dobrze znane czy też wymagają powtórzenia
- wskakujecie na następny level a potem na następny i hulacie z wersją „normalną”!

Słuchanie:
- odtwarzacie wideo, które jest pod tekstem i osłuchujecie się z nowymi wyrażeniami
- dla kujonów pilnych uczniów: zatrzymujecie filmik po każdym zdaniu i powtarzacie je na głos (w pracy polecam jedynie w razie potrzeby dezorientacji szefa) – świetne ćwiczenie i na zapamiętywanie i na wymowę
- odtwarzacie je jeszcze raz (jutro/pojutrze/za tydzień), nie zaglądając do tekstu i przypominając sobie zapamiętane słówka

Pisanie i mówienie:
- jeśli macie czas, możecie skomentować wiadomości a nawet porozmawiać z innymi użytkownikami serwisu na skype.

 

News in Levels to naprawdę fajna strona, zaglądajcie tam zatem regularnie i czytajcie wiadomości, nie tylko w przerwie na pączka.

A właśnie, co ostatnio ciekawego czytacie po angielsku i gdzie? Ciekawam.

 

Photo credit: KellyB. / Foter / CC BY

4 Responses to “Wiadomości na poziomie”

 • Justyna - blog o Francji

  Właśnie czegoś takiego potrzebowałam. Dzięki! Już nawet wyhaczyłam artykuły o Francji :D

  Odpowiedz
 • aga

  hej,a jakaś rada jak pomóc dziecku (9lat) które od września chodzi do angielskiej szkoły,już dużo rozumie i podejrzewam że powiedzieć tez umie sporo,jednak mówić nie chce! Najgorzej że nie może złapać kontaktu z dziećmi,poza jeną dziewczynką, bo nie chce mówić :(

  Odpowiedz
  • Ania

   Ania

   Na początek na pewno porozmawiałabym z nauczycielkami. Na „niemówienie” może mieć wpływ wiele czynników, niekoniecznie językowych, np. nieśmiałość, kłopoty z nawiązywaniem kontaktu ogólnie, stres. Nie znam dziecka, za mało wiem. Jeśli brak kontaktu wynika wyłącznie z obawy przed mówieniem, poszłabym w kierunku zabaw językowych, także w domu. Poproszę o więcej szczegółów na maila, tam też odpowiem dłużej i pomogę jeśli będę umiała. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz
 • Karolina

  Oj ja bym chętnie też się trochę pobyczyła, pogotowała i pojadła zdrowe obiadki… :D Niestety nie w tym roku :D. Z tymi wiadomościami fajna sprawa. Muszę spróbować, nie wiem tylko czy na mój początkujący level :), ale może warto spróbować. Wgrałam za to na komórkę kurs metodą Emila Krebsa z krebsmethod.com i w drodze do pracy ćwiczę dialogi :)

  Odpowiedz

Skomentuj

Current ye@r *