Energia wprost ze słońca

Niewątpliwie energia słoneczna jest obiecującą branżą, a instalacja i podłączenie baterii słonecznej daje właścicielowi urządzenia wiele korzyści. Chcąc w pełni wykorzystać wszystkie zalety alternatywnej energii, musisz wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić montaż fotowoltaiki. Wynik końcowy w dużej mierze zależy od tego.

Kilka słów wstępu

Sam panel słoneczny jest konstrukcją składającą się z pewnej liczby modułów (półprzewodnikowych ogniw fotowoltaicznych), które generują energię. W zależności od zapotrzebowania na ilość energii na wyjściu, aby zwiększyć moc, panele słoneczne są łączone w baterie. Obejmuje to cały zestaw sprzętu, który jest potrzebny do konwersji energii słonecznej na prąd elektryczny.

Montaż fotowoltaiki możliwy jest dzięki następującym elementom

Panele słoneczne

Ich rodzaj, ilość i rozmiar można wybrać w zależności od zadań, potrzeb i budżetu.

Akumulator

Źródło prądu chemicznego. To tutaj gromadzi się energia wytwarzana przez panele słoneczne. Dlatego wybierając baterię, musisz skupić się na jej pojemności – im większa pojemność, tym większy zapas energii dla potrzeb konsumpcji. Akumulatory samochodowe nie są zalecane w takich obwodach, ponieważ nie są w stanie wytrzymać częstych przeładowań. Lepiej kupić model AGM (żywotność 4-5 lat) lub akumulatory helowe (żywotność 9-11 lat).

Kontroler ładowania

Jest ważnym urządzeniem, które wykonuje wiele funkcji jednocześnie i pozwala wydłużyć żywotność baterii. Automatycznie monitoruje ładowanie akumulatora: reguluje dopływ energii z paneli słonecznych, co chroni akumulator przed całkowitym rozładowaniem, a po pełnym naładowaniu odłącza akumulator od systemu. Kontroler chroni również panele słoneczne: wyłącza je po pełnym naładowaniu i włącza do ładowania w momencie, gdy energia zaczyna być zużywana. Sterownik zapobiega również przepływowi prądów zwrotnych w pochmurną pogodę i w nocy. Jak widać, bez tego elementu montaż fotowoltaiki może być problematyczny.

Przetwornik zwany też falownikiem

Za pomocą tego urządzenia stałe napięcie z akumulatora jest przekształcane na zmienne 220 V, które jest używane przez konsumenta końcowego. Falowniki mogą mieć różne parametry techniczne – moc i jakość otrzymanego napięcia. Dlatego podłączając panele słoneczne w domu, musisz zwrócić uwagę i wybrać falownik o odpowiedniej mocy – w zależności od urządzeń elektrycznych, które będzie obsługiwać instalacja elektryczna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here