Jak wybrać dobry system ERP

Zarządzanie współczesnym przedsiębiorstwem nie należy do łatwych zadań, a wiele firm posiada dość złożoną działalność i strukturę, co prowadzi do licznych problemów w zarządzaniu i może doprowadzić do powstania chaosu, który może mieć poważne konsekwencje, wliczając w to srogie kary finansowe, dlatego warto zainwestować w oprogramowanie ERP.

Oprogramowanie ERP – czy jest?

Oprogramowanie takie służy do kompleksowego zarządzania firmą – niemal każdym aspektem jej działalności. Sercem każdego oprogramowania ERP jest centralna baza danych, pod którą podpięte są rozmaite moduły. Te mogą być dobierane w zależności od realnych potrzeb panujących w danym przedsiębiorstwie.

Oddzielne moduły służyć mogą zarządzaniu księgowością, inne będą służyć zarządzaniu kadrami i płacami, a jeszcze inne – stanem magazynowym, logistyką i produkcją. Niejeden system ERP posiada też rozbudowany moduł odpowiedzialny za wsparcie działań marketingowych.

Zadaniem oprogramowania ERP jest możliwie jak największa automatyzacja codziennych zadań związanych z zarządzaniem form a, a do tego zbieranie na bieżąco najważniejszych danych dzięki licznym integracjom z pozostałymi rozwiązaniami stosowanymi w firmie.

Jak wybrać odpowiedni system ERP, który najlepiej sprawdzi się w danym przedsiębiorstwie?

Oprogramowanie ERP powinno być wybierane zawsze w oparciu o realne potrzeby danego przedsiębiorstwa. Nie każda forma potrzebuje pełnego kompletu modułów. Firmy usługowe, na przykład, nie będą potrzebować modułów do zarządzania stanem magazynowym i produkcją, a wiele form rezygnuje z modułów do księgowości, gdyż ta zlecana jest zewnętrznym podmiotom, które stosują własne rozwiązania.

Zanim zainwestuje się więc w taki system, trzeba dokładnie przeanalizować to, do czego ma się zamiar go używać i czy jego wprowadzenie na pewno jest opłacalne i się zwróci.

W małych firmach można na przykład pominąć moduł zarządzania kadrami i płacami, gdyż ten aspekt łatwo jest w ich przypadku kontrolować i wprowadzenie takiego modułu może okazać się mało opłacalne. Wyborowi oprogramowania ERP zawsze powinna towarzyszyć myśl zysku mającego miejsce dzięki oszczędności czasu i możliwości redukcji zatrudnienia.

Powinno się zawsze też pamiętać o tym, by wybrać system oferowany przez dostawców, którzy oferują możliwie najlepsze wsparcie techniczne i pakiety szkoleń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here