Pompa oleju

0
1773

Cechą charakterystyczną pomp zębatych jest ich niewiarygodnie prosta konstrukcja. Sprawia ona, że elementy rzadko się psują i dzięki temu można z nich korzystać przez długi czas. Warto pamiętać, że dwa koła zębate spełniają najważniejsze funkcje w tej konstrukcji. Są one umiejscowione w korpusie bardzo blisko siebie. Obracają się i przekazują tak zwany czynnik roboczy do komory tłocznej. Wcześniej znajdował się on w komorze ssawnej.

Z reguły pomy mogą pomować od 0,6 do nawet 400 centymetrów sześciennych płynu w czasie pojedynczego obrotu. Ciśnienie, które jest wytwarzane w czasie tego procesu wynosi od 3,5 do 25-28 MPa. Pompy zębate do oleju posiadają dwa koła zębate, które mają zazębienie wewnętrzne. Są one wprawiane w ruch za pomocą zewnętrznego źródła napędu. Za cały proces odpowiedzialny jest wał napędowy, który powinien być regularnie sprawdzany jeżeli zależy nam na niezawodnej pracy układu napędowego. Należy pamiętać, żeby zębatki były ułożone bardzo ciasno w korpusie, ponieważ w ten sposób zapewnimy odpowiednią tolerancję wymiarową.

Ciekawym rozwiązaniem jest użycie zaworu przelewowego, który umożliwia dodatkowe zabezpieczenie pompy. Zębata pompa oleju hydraulicznego może być wzbogacona o płaszcz grzewczy, który pozwoli sprawnie uruchamiać linie nawet po długim przestoju. Takie rozwiązanie prawi, że temperatura w układzie będzie stała. Pompa do przepracowanego oleju powinna być regularnie serwisowana w celu sprawdzenia wydajności oraz użyteczności. W przypadku transportowania tworzyw sztucznych również używa się pomp zębatych. W takich sytuacjach wymagana jest dodatkowa stabilizacja ciśnienia. Zadaniem pomp wyborowych jest jednoczesne tłoczenie oraz podwyższanie i stabilizowanie ciśnienia.

Pompa zębata jest najczęściej wykonana z żeliwa, ponieważ jest to wytrzymałe materiał, który doskonale radzi sobie w ciężkich warunkach. Czasami jednak produkuje się również pompy zębate ze stali nierdzewnej oraz pozostałych materiałów. Dużo zależy od tego, czy pompa będzie służyć do cieczy posiadających niską lepkość, czy wysoką lepkość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here