informacje o białaczce
fot. Pexels.com

Białaczka to jedna z groźniejszych chorób zagrażających życiu, która infekuje układ krwionośny. Jakie są przyczyny i objawy złośliwego nowotworu krwi i szpiku kostnego?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/bialaczka-rodzaje-objawy-przyczyny/

Czym jest białaczka?

Białaczka to złośliwy nowotwór obejmujący krew lub szpik kostny. Choroba rozwija się, gdy w krwiobiegu produkują się białe krwinki z uszkodzonym DNA – ich poziom zaczyna niekontrolowanie wzrastać, zastępując obumierające zdrowe komórki. Podczas białaczki organizm zaczyna wytwarzać coraz więcej nieprawidłowych komórek kosztem tych właściwych, których liczba z biegiem trwania choroby się drastycznie zmniejsza. Rak krwi lub szpiku może mieć różne postacie – mogą mieć przebieg ostry, w którym choroba błyskawicznie postępuje lub przewlekły, gdzie odpowiednio leczony może trwać wiele lat na podobnym poziomie.

Typowe objawy białaczki

Można wyróżnić trzy typowe objawy raka krwi lub szpiku kostnego:

  • słaba krzepliwość krwi – powodująca występowanie licznych zasinień, wolno gojących się ran oraz czerwonych lub fioletowych wybroczyn, które wskazują na nieprawidłowe krzepnięcie krwi,
  • liczne infekcje – białe krwinki walczą z infekcjami, jeśli te są uszkodzone, organizm nie jest właściwie chroniony i jest podatny na zakażenia różnymi chorobami,
  • niedokrwistość – krwinki nie posiadają wystarczającej ilości hemoglobiny transportującej żelazo do krwiobiegu – jego niedobór powoduje trudności w oddychaniu i bladość skóry.

Dodatkowymi objawami towarzyszącymi białaczce są nudności, wysoka gorączka, nocne poty, ciarki, bolesność kości i mięśni oraz utrata masy ciała.

Leczenie białaczki

Białaczkę leczy się najczęściej chemioterapią. W walce z chorobą stosuje się także terapie celowaną i interferonem, a także radioterapię, operację i przeszczep komórek macierzystych. Podczas białaczki bardzo istotny jest czas – im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym pacjent ma większe szanse na wyleczenie. 

Zobacz także: http://www.wypaplani.pl/jak-leczyc-grype/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here