hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza, czyli w skrócie HTZ jest farmakologiczne metody łagodzenia objawów menopauzy oraz profilaktyki jej powikłań. Na hormonalną terapię zastępczą mogą zdecydować się kobiety, jednak istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Takim przeciwwskazaniem są na przykład problemy z krzepliwością krwi. HTZ może być stosowana jedynie pod kontrolą lekarza przez kilka lat. Czym dokładnie jest HTZ? Jakie korzyści wynikają z jej stosowania? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/hormonalna-terapia-zastepcza-wskazania-i-przeciwwskazania/ 

Hormonalna terapia zastępcza – czym jest? 

Menopauza jest oznaką końca miesiączki w życiu kobiety. Dzieje się tak dlatego, że ustaje cyfry owulacji jajniki nie produkują już najważniejszego z żeńskich hormonów płciowych – estrogenu. Menopauza oznacza koniec okresu płodowego. Zdecydowana większość kobiet doświadcza tego powodu nieprzyjemnych objawów, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty, nadpotliwość, bezsenność czy suchość pochwy. 

Takie objawy oraz Zmiany fizyczne mogą posiadać łagodny charakter i obejmować zmiany w stylu życia, takie jak zdrowe odżywianie Czy zwiększenie aktywności fizycznej. Wskazane może być też wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej, obejmuje ona leki zawierające hormony, które organizm kobiety przestaje produkować po menopauzie. 

Jakie korzyści płyną ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej? 

Hormonalna terapia zastępcza zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych, które mogą mieć wpływ na zdrowie kobiety po menopauzie, takich jak: cukrzyca, rak jelita grubego przyczyny choroby układu krążenia, osteoporoza. 

Co więcej HTZ może łagodzić objawy menopauzy takie jak: 

  • uderzenia gorąca i nocne poty
  • suchość pochwy
  • zakażenia pochwy i pęcherza moczowego
  • łagodne nietrzymanie moczu
  • bezsenność i zaburzenia snu
  • zmiany poznawcze, takie jak utrata pamięci
  • zmniejszenie popędu płciowego
  • zaburzenia nastroju
  • nieprawidłowe odczucia, takie jak „kłucie” lub „pełzanie” pod skórą
  • kołatanie serca
  • wypadanie włosów lub nieprawidłowy wzrost włosów

Czy z hormonalną terapią zastępczą związane są zagrożenia? 

Estrogen, który stosowany jest samodzielnie zwiększa ryzyko udaru mózgu, jeżeli jest przyjmowany w postaci tabletek, ale nie w przypadku stosowania plastra na skórę. Zakrzepy żylne są skrzepami krwi, które tworzą się wewnątrz żył. 

Kobiety w wieku poniżej 50 roku życia oraz kobiety w wieku od 50 do 60 roku życia są szczególnie narażone na zwiększone ryzyko zakrzepicy żylnej, jeżeli przyjmują doustną hormonalną terapię zastępczą. Wzrost ryzyka wydaje mi się być też wyższy w pierwszym roku lub pierwszych dwóch latach terapii, zwłaszcza u kobiet, które posiadają ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi. 

Zobacz też: http://www.wypaplani.pl/przekwitanie-u-mezczyzn-andropauza/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here