Co warto wiedzieć o wynajmie nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najbezpieczniejszych sposobów zapewnienia sobie stałego dochodu pasywnego. Wbrew pozorom nie jest to jednak taki łatwy sposób zarobku, jak mogłoby się wydawać. Co trzeba wiedzieć przed zakupem apartamentu na wynajem?

Wiedza jest niezbędna

Wydaje się, że inwestorem, który będzie czerpał pasywny dochód z najmu apartamentu w górach może zostać każdy, kto dysponuje gotówką bądź ma zdolności kredytowe. Nie jest to jednak takie proste.

Rozpoczynając inwestowanie warto wcześniej zdobyć niezbędną wiedzę, która uchroni inwestora przed zakupem mało dochodowej nieruchomości. Warto dokładnie zbadać rynek nie tylko sprzedaży, ale przede wszystkim cen najmu pokoi w górach do wynajęcia. Na tej podstawie można ustalić przybliżona stopę zwrotu z nieruchomości, co da inwestorowi wiedzę, jaka cena zakupu nieruchomości jest do przyjęcia.

Zarządzanie najmem

Apartamenty w górach to wyjątkowo łakomy kąsek dla inwestorów. Duża ilość turystów zarówno w okresie letnim, jak i zimowym to duża szansa na osiągnięcie korzystnych cen najmu. Kupując apartament góry warto jednak pamiętać, że niezbędne jest zarządzanie najmem, czyli ciągłe pilnowanie terminów przyjazdu gości, przygotowanie dla nich lokalu oraz poszukiwania nowych klientów.

Warto zastanowić się, czy robić to samemu, czy korzystniejsze jest zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy. Firma zarządzająca najmem to duże udogodnienie dla właściciela, ale jednocześnie koszt, który może znacząco obniżyć dochód z najmu.

Apartamenty góry czy pokój do wynajmu?

Apartamenty w górach to bardzo ciekawa forma inwestowania w nieruchomości. Jest to jednak spory wydatek. Alternatywą dla takiej formy zakupu są condoapartamenty, czyli tak zwane współinwestowanie. Na czy ono polega?

Condoapartamenty to inwestycja, która jest w całości przeznaczona pod wynajem. Apartamenty góry są budowane przez dewelopera, który sprzedaje poszczególne nieruchomości, a jednocześnie zarządza budynkiem, co nie obciążą właściciela koniecznością obsługi apartamentu.

Kolejną alternatywą są pokoje w górach do wynajęcia. Inwestor kupując samodzielnie nieruchomość może wynajmować turystom wyłącznie pokoje. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z ciągłą, wymagającą pracą, która nie każdego inwestora satysfakcjonuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here