Czym jest i jak leczyć alkoholizm

0
1455

Alkoholizm jest poważnym problemem społecznym. Wielu z nas zaczyna w niego popadać, nawet nie posiadając świadomości tego. Powszechnie uważa się, że alkoholizm to problem, gdzie bardzo mocno przesadzamy z alkoholem, a efektem jest przejawianie się tego poprzez agresję. Aczkolwiek sprawa jest bardziej skomplikowana, czasem przejawy alkoholizmu to nie nadużywanie alkoholu, ale raczej regularne jego spożywanie, np. codziennie dwa piwa do telewizora, albo nawet mniej skrajnie, ktoś pije 2 piwa zawsze w te same dni po pracy.

Takie zachowania, w których przejawia się regularność w piciu, powinny być sygnałem ostrzegawczym, ponieważ nim się obejrzymy, może się to zmienić w nasz rytuał, z którego nie będziemy potrafili zrezygnować nawet jak będziemy chcieli, a kiedy nie będziemy mogli sobie na niego pozwolić, będziemy zdenerwowani i podirytowani.

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu to przede wszystkim praca z psychoterapeutą oraz praca w grupie. Polega przede wszystkim na pokazaniu osobie uzależnionej od alkoholu, że nałóg który posiada, stoi w sprzeczności do tego co sobie ceni. Stosując tą metodę używamy argumentów moralnych, żeby pokazać komuś, że to co dla niego ważne, cierpi przez jego nałóg.

Jak przebiega leczenie alkoholizmu i ile trwa odwyk alkoholowy

Odwyk w zależności od osoby może trwać 18-24 miesiące. Stosując osiągnięcia farmakologii oraz psychologii, staramy się w jak najbardziej skuteczny sposób zniwelować głód alkoholowy, po to żeby później poprzez terapię pokazać komuś, że może sobie poradzić bez alkoholu. Udowodnienie jednak komuś, że alkohol nie jest mu potrzebny jest ciężkie, ponieważ wielu ludzi znajduje sobie powody żeby pić, dlatego przekonanie ich o prawdziwości ich przekonań, jest często wręcz graniczące z cudem. Podczas farmakoterapii podaje się leczonemu witaminę B1 oraz benzodiazepin, ma to na celu zapobieganie efektom odstawienia alkoholu, czyli zespołowi abstynencji.

Zespół abstynencji przejawia się np. poprzez majaczenie, a stosowanie odpowiednich środków pozwala temu zapobiec, dzięki czemu pacjent może czuć się lepiej z samym sobą, co ułatwia całą terapię. Całość leczenia związana z terapią grupową jest bardzo ważną częścią, ponieważ to właśnie dzięki niej wielu ludzi wychodzi z nałogu. Ludzie którymi otaczamy się podczas terapii dają nam cel do którego chcemy dążyć, stąd też różne tradycje w grupach AA jak świętowanie roku bez alkoholu. Bardzo ważne jest mieć naoczny cel, dzięki któremu będziemy wiedzieć gdzie powinniśmy się kierować.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/alkoholizm/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here