pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu to stresująca sytuacja zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Na początku może się wydawać, że maluch jest podekscytowany, ale sytuacja w ciągu chwili może się odmienić o 180 stopni, a nasze dziecko radość przerodzi w rozpacz. Jest to ogromna próba, dla każdej ze stron.

Jak zostawić dziecko pierwszego dnia w przedszkolu?

Większość przedszkoli przed rozpoczęciem roku, organizuje tak zwane dni adaptacyjne. Są to dni, podczas których dziecko przychodzi wraz z rodzicem do przedszkola. Ma to na celu oswojenie się malucha z nowym miejscem, nowymi ludźmi i ogólnie żeby mógł przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Większość dzieci dzięki takiej adaptacji łatwiej przekonuje się do przedszkola i chce chętnie do niego uczęszczać.

Nie wszystkie przedszkola pozwalają na obecność rodziców podczas zajęć, jednak są takie które nie widzą w tym problemu. Obecność rodzica zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, jest mu wtedy łatwiej przebrnąć przez nową sytuację. Zadaniem rodzica jest również stopniowe skracanie swojej obecność w placówce, aż dziecko będzie mogło swobodnie, bez krzyku i dramatu zostawać na zajęcia.

Przeczytaj też: http://www.wypaplani.pl/nietolerancja-laktozy-u-dzieci-co-ja-wywoluje/

Zanim jednak pozostawimy dziecko same w przedszkolu, powinniśmy z nim przeprowadzić szczerą rozmowę. Dziecko musi mieć świadomość, że nie znikamy na zawsze i że po obiedzie wrócimy po nie i zabierzemy je do domu. Musi wiedzieć, że nie ma czego się bać, że wszystko jest pod kontrolą.

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Nie ma co ukrywać, że większość dzieci ma kłopoty z odnalezieniem się w nowym miejscu. W końcu ich rytm dnia uległ zmianie, pojawiło się nowe otoczenie, ludzie, czy zabawki. Dla wielu maluchów to pierwsza taka sytuacja, że znajdują się wśród tylu rówieśników jednocześnie.

Czasami zdarzają się takie sytuacje, że dzieci po kilku dniach chodzenia do przedszkola buntują się i nie chcą tam wracać. Wtedy najrozsądniejszym rozwiązaniem jest ponowna adaptacja malucha, to na nowo zachęci je do uczęszczania na zajęcia przedszkolne.

Źródło: https://mamadokwadratu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here