Jak zostać radcą prawnym

Radca prawny to tytuł, który jest zwieńczeniem wielu lat pracy i nauki. Wiele osób, które rozpoczyna studia prawnicze, widzi się w roli adwokata, sędziego, prokuratora czy notariusza. Niemniej jednak nie są to jedyne ścieżki kariery przyszłego prawnika. Jednym z mniej popularnych, choć równie trudnym do zdobycia tytułem, jest tytuł radcy prawnego.

Kim jest radca prawny?

Radca prawny jest prawnikiem, który ukończył studia prawnicze, odbył aplikację radcowską, zdał państwowy egzamin na radcę prawnego, po czym został wpisany na listę radców prawnych. Od tego momentu radca prawny może już oficjalnie posługiwać się tym tytułem i świadczyć usługi jako wysoko wykwalifikowany specjalista.

Radca prawny, jak sama nazwa wskazuje, jest osobą, do której udajemy się po poradę prawną. Choć udzielanie porad prawnych jest główną ideą zawodu radcy, nie jest to jedna czynność, do której uprawniony jest radca prawny.

Jak zostać radcą prawnym?

Droga do zdobycia tytułu radcy prawnego jest długa i ciężka, ale przy odpowiednich umiejętnościach, ambicji i dobremu nastawieniu, można śmiało i sprawnie ją przemierzyć, aby uzyskać wymarzony tytuł radcy prawnego.

Pierwszym krokiem, który należy zrobić, jest oczywiście dostanie się na studia prawnicze, które trwają pięć lat. Przez ten czas, przyszli prawnicy mogą dokładnie zaplanować swoją ścieżkę kariery. Studia kończą się obroną pracy magisterskiej, po której można wziąć udział w procedurze rekrutacyjnej na aplikanta jednej z wybranych specjalizacji.

Aplikacja radcowska trwa trzy lata. W tym czasie absolwent studiów prawniczych, który pretenduje do tytułu radcowskiego, poznaje specyfikę specjalizacji i nabiera doświadczenia. Trzyletnia aplikacja kończy się egzaminem zawodowym. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu, prawnik zostaje wpisany na listę radców prawnych i od tego momentu może już w pełni posługiwać się tytułem radcowskim.

Radca prawny na tle innych zawodów prawniczych

Aplikacja radcowska jest jedną z wielu prawniczych specjalizacji. Wyróżnić wśród nich można aplikację adwokacką, notarialną, sędziowską czy prokuratorską. Każda z nich wymaga ogromu wiedz i zaangażowania.

Wiele osób nie rozróżnia radcy prawnego od adwokata. Trudno się dziwić bowiem kompetencje przedstawicieli obu specjalizacji są niemal identyczne. Różnią je jedynie pewne drobne niuanse i oczywiście kolor żabotu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here