Ukończenie liceum ogólnokształcącego bądź często technikum wiąże się z poważnym problemem u większości młodych osób, które zastawiają się jakie studia wybrać i w którą stronę pokierować swoją przyszłość.
Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy w dużej mierze od zainteresowań i indywidualnych preferencji każdego człowieka – jego umiejętności i specjalnych talentów. Ciężko bowiem oczekiwać, żeby osoba uzdolniona humanistycznie poszła na studia matematyczne, natomiast ścisłowiec wybrał filologię polską. Takie rzeczy się zdarzają, aczkolwiek przede wszystkim jeśli kandydaci na studia działają z motywacji rodziców czy szerszenie otoczenia, a nie swojego własnego.
Należy pamiętać, że studia to ma być tylko i wyłącznie decyzja osoby, która je wybiera. Nawet jeśli rodzice oczekują od dziecka, że wybierze taki a nie inny kierunek, to kierować się warto głównie swoim własnym zdaniem. W końcu to student będzie uczył się bardzo dokładnie danej dziedziny życia i spędzał na niej mnóstwo czasu każdego dnia na wykładach, ćwiczeniach i konwersatoriach. Jeśli wybierze coś co go nie interesuje, cały ten czas będzie wydawał mu się czasem straconym, a motywacja do jakiejkolwiek nauki spadnie do zerowego poziomu.
Należy o tym pamiętać, że studia powinny być już okresem, kiedy samemu specjalizujemy się w dziedzinach nas interesujących, powinniśmy jak najmocniej spełniać się na wybranym kierunku. Jeśli tego nie ma – lepiej nie męczyć się, bo wyuczony zawód będzie trzeba później wykonywać przez bardzo długie lata aż do emerytury. Młody człowiek nie patrzy najczęściej aż tak daleko w przyszłość i nie myśli co będzie za 50 lat… Aczkolwiek warto uświadomić sobie, że decyzje podejmowane za młodu w okresie po ukończeniu szkoły średniej mają realny wpływ na całe dalsze życie.
Drugą sprawą, również bardzo istotną jest życie studenckie – zazwyczaj osoby idące na dany kierunek oczekują, że poznają tam osoby dzielące ich pasję i lubiące podobne rzeczy, jak oni sami. Jeśli pójdziemy na kierunek, który nas nie interesuje możemy trafić do grona osób, które będą diametralnie różniły się zainteresowaniami od naszych i będą wolały inaczej spędzać czas wolny. Ciężko w takich warunkach nawiązywać nowe znajomości, a to kolejny powód, który prowadzić może do braku motywacji i całkowitej niechęci do otaczającego nas świata.
Wybierając studia, nie należy kierować się więc impulsami czy radami osób z zewnątrz. Rynek pracy rynkiem, ale przede wszystkim kierunek powinien nas interesować i zapewniać szczęście z uczenia się. Jeżeli będziemy naprawdę dobrzy w tym co studiujemy i jeśli wybierzemy dobrze prosperującą uczelnię, każdy kierunek da zatrudnienie. Oczywiście większe perspektywy dzisiejsi analitycy upatrują po informatyce, filologii angielskiej, prawie, medycynie niż po filologii polskiej czy bibliotekoznawstwie, ale dobry specjalista zawsze znajdzie zatrudnienie, zwłaszcza w dobie niżu demograficznego, który obecnie obserwujemy na terenie całego kraju. Warto podążać za marzeniami, zwłaszcza w studenckim życiu, które według wielu jest najpiękniejszym okresem.