Zmiana rozmiaru zdjęcia

Bardzo często rozpoczynając przygodę z grafiką borykamy się z problemem zmiany rozmiaru zdjęcia. Nie warto jednak bać się tego zadania! Wystarczy odpowiednio podejść do tematu. Jak zatem w łatwy sposób zmienić rozmiar zdjęcia ? W sieci znajdziemy wiele poradników mówiących o tym jak zmienić rozmiar zdjęcia i jakich programów do tego użyć. Na rynku istnieje całe mnóstwo narzędzi służących do takiej czynności, jedne cechuje łatwe i intuicyjne korzystanie inne zaś przeznaczone są dla profesjonalistów. Podobnie jeżeli chodzi o kwestię dostępności, niektóre z nich można pobrać za darmo inne dostępne są dopiero po uiszczeniu opłaty. Jednakże sam program nie odpowie nam na pytanie jak zmienić rozmiar zdjęcia. Używając funkcji kadrowania czy też przycinania zdjęć w bardzo prosty sposób możemy zmienić rozmiar fotografii, w ten sposób zmieni się także obszar danego zdjęcia. Zatem jak zmienić rozmiar zdjęcia bez ingerencji w jego obszar? W programie graficzny warto manualnie wprowadzić mniejszą liczbę pikseli tym samym rozmiar zdjęcia ulegnie zmianie. Należy przy tym jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii, kiedy zmieniamy rozmiar zdjęcia, zmianie ulegnie również jego jakość. By uniknąć tego kłopotu wcześniej należy pomyśleć o dobrym aparacie, który większość pracy wykona za nas.
Dla początkujących najprostszym rozwiązaniem do zmiany rozmiaru obrazu jest wbudowany w każdy komputer i doskonale wszystkim znany ze szkolnych czasów program Paint. Co należy zrobić by za pomocą tego narzędzia odpowiedzieć na pytanie jak zmienić rozmiar zdjęcia? Otóż wystarczy załadować plik do programu i w przyborniku odnaleźć żądanie „Zmień rozmiar” w tym przypadku nie musimy martwić się o zmianę proporcji pliku, program automatycznie zrobi wszystko za nas.
Innym programem, który może zastąpić nam profesjonalną obróbkę zdjęcia jest darmowy i dostępny dla wszystkich program o nazwie Gimp, jest on z pewnością bardziej zaawansowany niż ten wspomniany wcześniej. Gimp posiada wiele funkcji i narzędzi jednakże po krótki zapoznaniu się z jego funkcjami nie powinien stanowić problemu nawet dla graficznego laika. Program ten daje nam możliwość skalowania zdjęć. Za pomocą kilku kliknięć myszką jesteśmy w stanie zmienić rozdzielczość fotografii którą staramy się przerobić. Wystarczy jedynie przeciągnąć zdjęcie na otwarte okno programu, z górnego paska opcji, należy wybrać zakładkę „obraz” i kliknąć polecenie „skaluj obraz”.
Przy ingerencji w wykonane w dużym rozmiarze zdjęcie, należy założyć, że zawsze będą pewne straty. Rozdzielczość obrazu ulegnie zmianie, w przypadku powiększenia obrobionego zdjęcia mogą być widoczne piksele, które tworzą cały obraz. Wydrukowanie zdjęcia ze zmodyfikowanym rozmiarem, powoduje że obraz może być rozmyty.

Zawsze należy pamiętać o tym by zwracać uwagę na to, do czego dedykujemy dane zdjęcie. Czy chcemy zamieścić je w sieci, czy wydrukować do rodzinnego albumu. Od jego przeznaczenia zależy jakiej specyfikacji powinniśmy użyć i tego w jakim rozmiarze najlepiej jest je wykonać. Jedno jest pewne, nie bójmy się próbować, to fajna zabawa, która czasami nas samych może zaskoczyć zarówno co do efektu jak i przyjemności jaką daje jej wykonanie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚwiąteczny czas
Następny artykułTort

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here