Orzechy – polskie superfoods
fot. Pixabay.com

Po superfoods sięgamy coraz częściej, a z tym terminem kojarzymy często na przykład jagody goi czy nasiona chia. Tymczasem nasza polska kuchnia również jest pełna superfoods, trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać i co zalicza się do tej grupy. Zapraszamy więc do lektury naszego krótkiego poradnika!

Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/polskie-superfoods/

Polskie superfoods – po nie sięgaj jak najczęściej

Według zasady „cudze chwalicie, swego nie znacie” bardzo często nie mamy pojęcia, że wiele naszych rodzimych produktów możemy zaliczyć do rodziny superfoods. Dlatego też poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Sięgajcie po nie jak najczęściej i jedzcie na zdrowie! Oto one:

  • liściaste warzywa zielone, takie jak jarmuż, rzepa, szpinak. Są bardzo bogatym źródłem składników odżywczych. Pełno w nich kwasu foliowego, cynku, wapnia, żelaza, magnezu, witaminy C, błonnika. Zmniejszają ryzyko zawału serca oraz cukrzycy typu 2. Mogą również chronić przed nowotworami.
  • jagody, a wśród nich maliny, jeżyny, truskawki, żurawina – bogate w błonnik, witaminy i minerały oraz niezbędne w walce z wolnymi rodnikami przeciwutleniacze. Chronią przed zawałem serca, stanami zapalnymi oraz niektórymi typami nowotworów.
  • zielona herbata – tak często gości na naszych stołach, a zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z jej właściwości. Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i polifenoli o działaniach przeciwzapalnych. Chroni więc przed chorobami serca, cukrzycą i nowotworami.
  • Jajka – zwłaszcza te prosto od kury! To najlepsze źródło białka, witaminy E, witamin z grupy B, choliny, selenu, witaminy A, żelaza, fosforu i przeciwutleniaczy.

Inne polskie superfoods

Wśród innych superfoods, o których też należy wspomnieć znajdują się również zielone rośliny strączkowe. Fasolka szparagowa czy groszek są wśród nich na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o bogactwo substancji odżywczych. Poza tym spośród roślin strączkowych uwagę należy również zwrócić na soczewicę, ciecierzycę, soję i czerwoną fasolę.

Tytułu superfoods nie możemy również odmówić orzechom, ziarnom i nasionom. Są one bardzo bardzo bogate w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze. Mają również właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Dlatego też będą nas doskonale chronić przed stresem oksydacyjnym, a także chorobami serca. W tej grupie należy więc zwrócić uwagę na orzechy włoskie, pistacje, orzechy nerkowca, a także ziarna słonecznika i dyni oraz siemię lniane. Zadbajmy więc o to, aby jak najczęściej gościły na naszym stole.

Zobacz też: http://www.wypaplani.pl/czy-mozna-jesc-nasiona-konopi-i-jakie-sa-ich-wlasciwosci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here