Obecnie życie bez internetu brzmi niczym średniowiecze. Połączenia bezprzewodowe wykorzystujemy w komputerach, laptopach czy urządzeniach mobilnych. W celu stworzenia własnej sieci domowej powinniśmy wyposażyć się w router Wi-Fi. Sprzęt ten w wielu przypadkach dostarcza nam dostawca internetu. Jednak kluczową kwestią w przypadku posiadania routera jest jego odpowiednia konfiguracja. Można również zapłacić informatykowi za wykonanie ustawień, jednak bez problemu poradzimy sobie samodzielnie. Jak skonfigurować router?
Podłączenie routera do sieci
Konfiguracja poszczególnej marki routerów może być różna. Stąd zaleca się zajrzeć w pierwszej kolejności do instrukcji obsługi. Zawierać ona będzie wszystkie konieczne kroki, które należy wykonać podczas wykonywania konfiguracji. W pierwszej kolejności wyciągamy router z opakowania i podłączamy go do prądu. Następnie zaleca się zresetować router poprzez użycie przycisku dostępnego na obudowie. W kolejnym kroku wystarczy podłączyć go do sieci internetowej. W tym celu należy podłączyć kabel sieciowy do wtyczki oznaczonej literami WAN. W kwestii sprzętowej to wszystko.
Konfiguracja właściwa i jej elementy
Gdy router jest już podpięty zarówno do prądu, jak i sieci do skonfigurowania użyjemy komputera. W tym celu należy otworzyć dowolną przeglądarkę internetową, a w jej pole adresu umieścić adres routera, który zawarty jest na naklejce naszego routera. Przykładowo, może to być adres 192.168.1.1. Po zatwierdzeniu wpisanego numeru na ekranie wyskoczy okno logowania. W celu dalszej konfiguracji musimy uzupełnić pole loginu oraz hasła. Zazwyczaj domyślny login to „admin”, podobnie jak hasło. Po zalogowaniu możemy przejść do konfiguracji połączenia. Pierwszą rzeczą będzie wypełnienie pola SSID, które oznacza nazwę naszego routera. Dzięki temu w łatwy sposób odnajdziemy naszą sieć na każdym z urządzeń mobilnych, będących w zasięgu routera. Kolejną kwestią jest tryb zabezpieczeń. W tym przypadku zalecaną ochroną jest WPA2-PSK. Następnie ustawiamy hasło do sieci. Główne parametry routera powinien udostępnić nam dostawca internetu. Po wszystkim należy zapisać ustawienia i poczekać. Jeżeli wszystko zostało właściwie skonfigurowane, można przejść do pola adresu przeglądarki i połączyć się z wybraną przez nas stroną internetową.
Konfiguracja routera nie należy do wymagających specjalistycznej wiedzy zadań. Jeśli jednak wystąpią przy niej problemy, zawsze możemy skomunikować się z naszym dostawcą. Możemy również ponownie zresetować urządzenie i uzupełnić wszystkie dane od nowa. W przypadku zakupu routera warto podjąć decyzję, jakiego urządzenia tak naprawdę potrzebujemy. Warto w tym celu rozważyć kwestię bezpieczeństwa, wygodnej konfiguracji czy dodatkowych funkcji, jakie oferuje router. Istotną kwestią może okazać się zasięg routera. Zależy on m.in. od ilości anten oferowanych przez producenta. Im większa ich ilość, tym lepsza jakość połączenia oraz większy zasięg. Jeżeli w planach mamy zakup routera mobilnego, ważnym atrybutem może okazać się pojemność baterii.