Jak sprawdzić kartę graficzną?

Karta graficzna to dzisiaj bardzo ważna część komputera. Społeczeństwo powoli odzwyczaja się od używania telewizorów i całkowicie przechodzi na mniejszy ekran. Ogląda się więc obecnie więcej serialów, filmów i programów informacyjnych po prostu na swoim komputerze. Oczekuje się więc dobrej jakości i karty graficznej, która będzie w stanie utrzymać te wymagania.

Będąc jednak precyzyjnym, większość obecnych kart graficznych pozwala na oglądanie filmów i korzystanie z laptopa na najwyższym poziomie – właściwie ograniczeniem może być inny parametr, a mianowicie możliwości ekranu. Można więc przyjąć, że jeżeli chodzi o samo zwyczajne korzystanie z laptopów do oglądania czegokolwiek nie trzeba kupować urządzeń z najwyższej półki cenowej, aby jakość odtwarzanego filmu była satysfakcjonująca.

Parametry karty graficznej mają jednak wielkie znaczenie w laptopach i komputerach przeznaczonych dla graczy. Obecnie gry komputerowe (takie jak chociażby Wiedźmin III) mają ogromne wymagania sprzętowe i ciężko czasami im sprostać. Wiele osób chciałoby zagrać w daną grę, aczkolwiek nie może właśnie z tego powodu, że nie pozwala im karta graficzna, a kupno nowej jest dosyć kosztowne. Często również trzeba wymieniać inne rzeczy, ponieważ w nowych urządzeniach podzespoły są ze sobą mocniej związane i mogą nie pracować odpowiednio z zamiennikiem. Jeżeli więc ktoś wie, że lubi grać w gry komputerowe i będzie chciał pozwalać sobie na rynkowe nowości powinien zwrócić uwagę na parametr karty graficznej kupując nowe urządzenie. Im więc lepsza karta, tym gra będzie działała na wyższych obrotach. Wiedźmin 3 przykładowo wymaga minimum 2 GB pamięci karty, a należy pamiętać, że gra ma już trzy lata. Rynek technologiczny rozwija się na tyle szybko, że lepiej kupować karty graficzne mocniejsze, aby nie okazało się, że za rok czy dwa należy ją wymienić na kolejną, ponieważ już żadna nowa gra nie będzie chodziła na niej nawet na ustawieniach minimalnych. Oczywiście do tego dochodzą również specyfikacje dotyczące procesora – nawet najlepsza karta graniczna nie spowoduje, że nagle gra zacznie działać jeśli inne parametry są raczej przestarzałe.

Przed kupnem gry zawsze należy pamiętać więc o dokładnym przeczytaniu, jakie dana produkcja ma wymagania, aby potem podczas instalacji głęboko się nie rozczarować. Wiele osób zastanawia się jak sprawdzić kartę graficzną w swoim laptopie bądź komputerze stacjonarnym. Jest oczywiście wiele sposobów, ale najprostszym i dosyć powszechnym jest wejście w wyszukiwarkę (na Windowsie pojawia się ona po kliknięciu w start w lewym dolnym rogu ekranu). Należy wpisać „dxdiag” i odpalić miniprogram, który wyskoczy. Tam zapisane są wszystkie systemowe specyfikacje w tym karta graficzna, jaka znajduje się w urządzeniu. Można później porównać jej osiągi z tym, co trzeba mieć w komputerze, aby dana gra chodziła na swoich pełnym możliwościach. Warto o tym pamiętać, bo niektóre gry po prostu nie odpalą się jeśli wymagają np. 2 GB karty graficznej, a zostaną zainstalowane na sprzęcie z 1 GB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here