Jak zmienić hasło do wifi?

Pytanie o to, jak zmienić hasło do wifi, często zadają osoby niemające zbyt dużej wiedzy informatycznej, a korzystające na co dzień z komputera. Każda bezprzewodowa sieć powinna bowiem być odpowiednio zabezpieczona. Posiadane hasło umożliwia dostęp do internetu, jednak zdarzają się sytuacje, gdy powstaje potrzeba zmienienia go. Najczęstszym powodem jest po prostu chęć ustawienia łatwiejszej jego wersji niż ta dotychczasowa. Pozwala to na szybsze zapamiętanie i uniknięcie wielu problemów, które zdarzają się, gdy hasło jest zbyt długie lub skomplikowane, np. stanowi ciąg przypadkowych liter i cyfr. Ponadto modyfikacja hasła do wifi wynika niejednokrotnie z zabezpieczenia się przed włamaniami – tego rodzaju incydenty nie są przecież rzadkie, a stanowią spore zagrożenie dla komputera i tego, co się na nim znajduje. Bez względu na powód, warto orientować się, jak zmienić hasło do wifi. Wiedza w tym temacie może się przydać w najmniej spodziewanym momencie.

Warto na początek zaznaczyć, że instrukcja, jak zmienić hasło do wifi, nie jest w praktyce trudna i niemal każdy może przeprowadzić to działanie samemu. Należy po prostu wykonać krok po kroku wszystkie czynności. Najpierw trzeba podpiąć kabel do komputera, a następnie włączyć przeglądarkę internetową i przejść do strony konfiguracyjnej (jeśli nie znamy adresu, wystarczy zadzwonić do dostawcy sieci lub znaleźć tę informację na jego witrynie www). Zazwyczaj adres ten to ciąg ośmiu cyfr, oddzielanych kropkami. Następnie należy się zalogować – tu znów potrzebne będą nam odpowiednie dane, czyli nazwa użytkownika oraz hasło. W przypadku różnych rodzajów routerów może to wyglądać nieco inaczej, dlatego dalsze kroki zależą po prostu od posiadanego sprzętu. W niektórych wersjach wszystkie te informacje podane są na obudowie urządzenia (często na spodniej stronie), w innych z kolei ustawione są uniwersalne dane – zarówno hasło, jak i nazwa brzmią „admin” i tak też należy wpisać w oba pola. Zdarza się również, że miejsca te można pominąć, zostawiając zupełnie puste. Gdy już uda nam się dokonać prawidłowego zalogowania się na stronie konfiguracyjnej, zauważymy tam wiele zakładek. Wśród nich należy znaleźć taką, która wiąże się ze zmianą hasła do wifi. Trzeba tu jednak dobrze poszukać, ponieważ w tej kwestii również funkcjonuje kilka możliwych opcji. U niektórych zakładka ta określona jest jako „Setup” czy „Wifi”, u innych jako „Wireless”, zdarzają się również wersje „Konfiguracja sieci bezprzewodowej”. Po kliknięciu znajdujemy się w miejscu, które umożliwia dokonanie modyfikacji ustawień routera, w tym zabezpieczeń sieci. Wpisujemy zatem nowe hasło, oczywiście dobrze je zapamiętując. Nie powinno być zatem nadmiernie skomplikowane, ale jednocześnie należy wymyślić takie, które będzie utrudniało dostęp do sieci innym osobom.

Jeżeli mimo wszystko wciąż mamy kłopoty i nie do końca wiemy, jak zmienić hasło do wifi, warto poprosić o pomoc kogoś, kto ma większe doświadczenie lub wiedzę w tym temacie. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykonanie telefonu do operatora internetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here