Czym jest ping i jak go zmniejszyć?

Jeśli grając w gry poprzez sieć i doświadczasz lagów, pojawiających się czy znikających przeciwników, nagłych przeskoków – najprawdopodobniej będziesz mieć zbyt wysoki ping. Ping jest określany miarą szybkości połączenia internetowego, konkretnie czasu odpowiedzi połączenia internetowego. Przykładowo ping 200 ms jest to czas, jaki Twój komputer potrzebuje, aby odpowiedzieć na zapytanie innego komputera. Oczywistym, więc jest, aby dążyć do jak najniższej wartości. Szczególnie istotne jest to w grach sieciowych nastawionych na akcję czy kooperację, takimi jak League of Legends, Overwatch czy Battlefield. Od jakości połączenia będzie zależał nasz komfort grania oraz to jak rozgrywka będzie przebiegać. Przy wysokim pingu gra będzie praktycznie niemożliwa przy ciągłych lagach.
Więc jak zmniejszyc ping? Warto na sam początek sprawdzić wysokość pingu. Jednym z najpopularniejszych narzędzi internetowych jest Speedtest.net. Zmierzy prędkość naszego łącza oraz wysokość pingu. Wynik poniżej 20 ms jest świetny, pomiędzy 21-40 ms także jest wynikiem, przy którym nie powinniśmy się obawiać problemów w trakcie gry. Każdy wynik powyżej 150 ms jest już bardzo niepokojący. Grając nawet na najdroższych zestawach dla graczy przy takim opóźnieniu połączenia gra będzie bardzo utrudniony czy nawet niemożliwa. Opóźnienie będzie działało i dla nas i dla innych osób grających bardzo frustrujące.
Niestety nie ma jednego sprawdzonego sposobu, aby skutecznie obniżyć ping, jednak jest parę metod, dzięki, którym możemy spróbować je obniżyć. Na sam początek możemy sprawdzić czy zwyczajny restart modemu nie rozwiąże problemu.
Najprostszym rozwiązaniem będzie zamknięcie wszystkich aplikacji korzystających z internetu. Może być to program działający w tle, bądź aktualizacja czy włączone pobieranie. Wszystko to obciąża łącze, co wpływa bezpośrednio na ping. Możliwe też, że pozostali domownicy korzystający z internetu używają wymagających aplikacji takich jak Netflix czy Twitch.
Warto też pomyśleć o podłączeniu routera bezpośrednio do komputera poprzez kabel. Nie będziemy wtedy przejmować się słabym sygnałem Wi-Fi, który także wpływa, na jakość połączenia internetowego. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup nowego routera, zmiana urządzenia na takie lepszej jakości może pozytywnie wpłynąć na szybkość internetu i zasięg. Istnieją również karty sieciowe i routery stricte gamingowe. Mogą znacznie poprawić wyniki jednak nie jest to pewne, a dodatkowo takie komponenty cechują się wysoką ceną. Jeśli nic z tego nie pomaga ostatecznie powinniśmy skontaktować się z naszym dostawcą internetu. Możliwe, że problem ze słabą jakością połączenia będzie po jego stronie, wtedy bez problemu powinien naprawić problemy z prędkością połączenia.
Podczas gier sieciowych, jeśli mamy możliwość powinniśmy wybierać serwer znajdujący się najbliżej naszej lokalizacji. Przy amerykańskich serwerach często ping będzie wysoki na poziomie 100-150 ms. Grając na serwerach europejskich ping powinniśmy mieć w okolicy 20-40 ms. Wysoki ping może być spowodowany także infekcją komputera. Warto dokładnie przeskanować komputer pod kątem wirusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here