Jak dbać o biżuterię?

Praktycznie każda kobieta posiada jakąś kolekcję biżuterii. Pozwala się ona czuć się pięknie i kobieco. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w posiadaniu drogocennych ozdób z metali i kamieni szlachetnych, czy też paru sztucznych drobiazgów, warto o nie zadbać. Nawet najbardziej efektowna biżuteria straci swój urok, jeśli będzie zaniedbana.

Niezależnie od tego, jakie ozdoby posiadamy, warto zastosować się do kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, nigdy nie zakładajmy ich do prac domowych. Chemikalia mogą spowodować uszkodzenie naszych drobiazgów. Starajmy się również unikać narażania biżuterii na uszkodzenia mechaniczne. Warto także zabrać o należyte przechowywanie naszych drobiazgów. Idealnie sprawdzą się do tego specjalne, wyściełane miękką tkaniną pudełka, które możemy zamknąć. Przechowywanie w ten sposób ograniczy dostęp powietrza do biżuterii. Sprawi również, że delikatniejsze ozdoby, na przykład łańcuszki, będą lepiej chronione.

Wymienione wyżej zasady mają zastosowanie przy każdym typie biżuterii, teraz jednak skupimy się na tym, jak pielęgnować poszczególne jej rodzaje w zależności od metalu, z którego zostały zrobione. Różne kruszce mają bowiem specyficzne właściwości, które warto znać, aby nie uszkodzić naszych ozdób.

Zacznijmy od biżuterii srebrnej. Ma ona bardzo delikatną powierzchnię, dlatego w tym przypadku musimy szczególnie uważać i nie narażać jej na kontakt z detergentami. Należy również unikać bezpośredniej styczności z perfumami i dezodorantami. Srebrnej biżuterii nie powinno się poddawać kąpielom czyszczącym, ponieważ może spowodować to odbarwienia. Można sobie zadać w takim razie pytanie: jak czyścić srebro? Jednym z popularniejszych sposobów jest oczyszczanie za pomocą bawełnianej szmatki i popiołu. Inną opcją jest zastosowanie pasty do zębów z niewielką ilością sodu. Możemy oczywiście skorzystać do tego również ze specjalnych środków chemicznych przeznaczonych do pielęgnacji srebrnych przedmiotów.

Jak natomiast sprawa ma się przy złotej biżuterii? Jeśli posiadamy w swojej kolekcji drobiazgi ze złota dmuchanego, zawsze powinniśmy je zdejmować przed pójściem spać. Jest to istotne, ponieważ tak delikatne przedmioty bardzo łatwo mogą ulec zniszczeniu. Złoto, w przeciwieństwie do srebra możemy namoczyć. Dlatego właśnie bardzo popularnym sposobem czyszczenia przedmiotów z tego materiału jest zanurzenie ich na kwadrans w wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń. Inną metodą jest użycie octu, soku z cytryny lub benzyny. W tym przypadku musimy pamiętać, aby proces czyszczenia wykonać niezwykle delikatnie, aby nie uszkodzić biżuterii czy też pamiątek w sposób nieodwracalny.

Aby zachować naszą kolekcję biżuterii w dobrym stanie, musimy dbać o nią regularnie. Jeśli chcemy zakupić jakiś dodatek, warto postawić na złoto lub srebro. Wszelkie tańsze zamienniki po jakimś czasie i tak ulegną zniszczeniu, natomiast odpowiednio pielęgnowane przedmioty z kruszców szlachetnych posłużą nam przez długie lata. Metale szlachetne są inwestycją, która się zwraca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here