Jak wyczyścić domowe sprzęty

Jeśli zależy nam na utrzymaniu czystego domu, nie należy ograniczać się jedynie do przecierania kurzy i zmywania podłóg. Warto również zadbać o sprzęty, które mamy w domu. Jak to zrobić?

Dbanie o lodówkę, pralkę czy zmywarkę ma wiele korzyści. Nasz dom nie tylko będzie czystszy, ale także sprzęty będą lepiej pełniły swoją funkcję. Jak w końcu brudna zmywarka ma skutecznie domyć naczynia? Dlatego właśnie raz na miesiąc warto zorganizować dzień czyszczenia sprzętu. W jaki sposób się do tego zabrać?

Zacznijmy od lodówki. To tu przechowujemy pożywienie, dlatego na tym urządzeniu warto skupić szczególną uwagę. Jeśli nasza lodówka nie ma funkcji no frost, należy ją wcześniej oczywiście rozmrozić. Niezależnie od tego, jaki mamy sprzęt, warto w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo i odłączyć go od prądu. Czyszczenie lodówki nie jest czynnością skomplikowaną, może być natomiast czasochłonne. Po wyłączeniu lodówki należy wyciągnąć z niej wszystkie produkty. Wyjmujemy również wszelkie plastikowe i szklane elementy, które myjemy, a następnie wkładamy do środka. Chłodziarko-zamrażarkę czyścimy za pomocą miękkiej ściereczki, a także delikatnego płynu na bazie mydła. Musimy pamiętać, że lodówka będzie miała kontakt z naszym jedzeniem, dlatego nie należy stosować mocnej chemii. Jeśli preferujemy domowe sposoby, możemy wykorzystać wodę z octem.

A jak wyczyścić pralkę? Tu w pierwszej kolejności warto zadbać odpowiednią rutynę. Sprawdźmy wszystkie rury odpływowe i zobaczmy, czy woda może swobodnie spływać. Następnie warto zajrzeć do filtrów i wyczyścić je. Często możemy znaleźć tam włosy, spinki czy monety. Jeśli filtry będą zablokowane, pralka nie będzie należycie działać. Następnie możemy zrobić pranie „na pusto”. Do bębna wlewamy wodę z octem i włączamy najwyższą temperaturę. To pozwoli skutecznie wyczyścić pralkę. Jeśli nie chcemy puszczać prania bez ubrań, możemy wrzucić niezbyt brudne ściereczki czy ręczniki.

W przypadku pralki ważna jest rutyna. Nie używajmy zbyt wielu środków chemicznych – nadużywanie ich może sprawić, że ubrania i pralka bedą nieprzyjemnie pachnieć. Pamiętajmy także o wyjmowaniu prania zaraz po zakończeniu cyklu. Nie zamykaj zbyt często drzwi do pralki – może to spowodować nagromadzenie wilgoci.

Jak natomiast sytuacja przedstawia się ze zmywarką? W pierwszej kolejności wyjmujemy pojemniki np. na sztućce i czyścimy je. Wyciągamy również filtry i myjemy je płynem do zmywania naczyń. Kolejnym krokiem będzie oczyszczenie drzwi zmywarki. Możemy to zrobić za pomocą miękkiej ściereczki i płynu do zmywania naczyń. Następnie na spód zmywarki wlewamy szklankę octu, a do pojemnika na tabletkę wsypujemy sodę oczyszczoną. Włączamy normalny tryb prania. Po zakończonym cyklu otwieramy zmywarkę, aby nieco wywietrzała. Potem możemy już korzystać ze sprzętu normalnie. Warto również codziennie dbać o jego dobrą formę np. zostawiając otwarte drzwi po zmywaniu.

Jak widać, czyszczenie sprzętów nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy odpowiednio o nie zadbać, a będą nam służyć przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here