Jak zdać prawo jazdy?

Prawo jazdy to marzenie większości nastolatków, które mają szansę je urzeczywistnić po ukończeniu osiemnastego roku życia. Na trzy miesiące przed tym wydarzeniem można oficjalnie wystąpić do starostwa powiatowego po numer, który nazywany jest profilem kandydata na kierowcę. Mając ten dokument należy przejść specjalne badania lekarskie, których ustawowa cena wynosi 200 zł. Można również już na początku swojej przygody z prawem jazdy wnieść opłatę za wydanie dokumenty wynoszącą 100,50 zł. Zrobić to można ewentualnie także już po zdaniu egzaminy na samym końcu zmagań z wyrobieniem uprawnień do kierowania samochodami. Mając profil kandydata na kierowcę, można skierować się do wybranego ośrodka szkolenia kierowców (OSK), w którym należy przejść kurs teoretyczny, pierwszej pomocy oraz najważniejszy, praktyczny – 30 godzin minimum w ruchu miejskim wraz z kompetentnym instruktorem.

Od razu należy powiedzieć, że w zawodzie instruktora, jak w każdym, znajdują się czarne owce. Należy więc wcześniej sprawdzić do kogo idziemy i czy aby na pewno dana szkoła jazdy ma dobrą zdawalność na egzaminie państwowym. Jest to bardzo ważne, ponieważ błędne przyzwyczajenia i luki w szkoleniu ciężko później uzupełnić i wiążę się to z kosztami za dodatkowe godziny spędzone w kursowej elce. Należy więc upewnić się, że podczas kursu przećwiczone zostały wszystkie elementy, które później będzie trzeba zaliczyć na egzaminie państwowym – jazda po łuku i ruszanie na górce z hamulca ręcznego, parkowanie, zawracanie i pozostałe manewry powszechnie wykonywane przez każdego kierowcę.

Wielu osobom zastanawiającym się jak zdać prawo jazdy warto powiedzieć, że ważne jest także, aby przyłożyć się do części teoretycznej, która lekceważona jest przez część kandydatów. Nie jest to jednak podejście prawidłowe, ponieważ jest ona również obowiązkowa i należy się z nią uporać. Istnieją strony internetowe, które dostarczają pełnej bazy pytań egzaminacyjnych z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Dzięki temu kandydaci mogą za uiszczeniem odpowiedniej opłaty wyuczyć się wszystkich pytań jakie mogą pojawić się na ich egzaminie. Jest to oczywiście bardzo pomocne, ponieważ bez tego zdecydowanie ciężej byłoby się przygotować bazując tylko na papierowych opracowaniach. Pytania dotyczą szeroko pojętych zasad ruchu drogowego, ale także specjalistycznych przepisów dotyczących prowadzenia samochodu osobowego.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kosztuje 30 zł, natomiast praktyczny aż 140. Najważniejszą radą, którą można udzielić kandydatowi w przypadku tego drugiego jest zachowanie spokoju, ponieważ większość oblanych egzaminów wiążę się po prostu z głupimi błędami popełnianymi w stresie. Oczywiście emocje ciężko opanować, ale należy próbować. Popełnić można w zasadzie dwa błędy mniejszej wagi w jednej kategorii lub jeden poważny, który od razu dyskwalifikuje kandydata i powoduje, że przesiąść się on musi na fotel kierowcy. Do takich należą wymuszenie pierwszeństwa, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle lub brak uwzględnienia znaku stop.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here