Ocet jabłkowy od jakiegoś czasu stał się niezwykle popularnym składnikiem spożywczym. Doskonale odnalazł się w kuchni, ale święci też triumfy w pielęgnacji skóry. Dla jednych jest to produkt znany, dla innych nowość. Jedno jest pewne- ocet jabłkowy wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, tak więc warto wiedzieć jak zrobić go samemu, domowymi sposobami.
Ocet jabłkowy wykazuje właściwości lecznicze i odchudzające. Jest bogaty w witaminy i mikroelementy. Według badań, produkt ten może zawierać nawet około 50 cennych substancji. Znajdziemy w nim potas, fluor, miedź, a także żelazo i fosfor. Jest bogaty w witaminy z grupy B, a także witaminę A, E, C. Stanowi skarbnicę bioflawonoidów i pektyn. Aktywnymi składnikami octu jabłkowego jest kwas octowy, kwas cytrynowy i mlekowy. Taka kombinacja kwasów sprawia, że ocet jabłkowy posiada udowodnione badaniami właściwości grzybobójcze, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Jego spożywanie zalecane jest przy różnego rodzaju infekcjach. Dobrze jest tez spożywać go w ramach profilaktyki, gdyż wpływa na ogólne wzmocnienie organizmu.
Jak zrobić ocet jabłkowy? Przepis jest stosunkowo prosty, lecz może wydawać się czasochłonny. Warto jednak poświęcić się jego przygotowaniu, ponieważ jest niezwykle smaczny i przydatny.
Składniki:
– 1,5 kg kwaśnych jabłek. W tym przypadku doskonale sprawdzą się antonówki lub papierówki. Owoce muszą być dobrze dojrzałe, gdyż tylko takie zawierają odpowiedni poziom fruktozy- kluczowego składnika procesu fermentacji.
– 1,5 litra wody
– 3-5 łyżeczek cukru lub miodu.
Przygotowanie:
Pokrojone jabłka należy przełożyć do szklanego, wcześniej dobrze wyparzonego słoja. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się słój dość szeroki, ponieważ taka jego forma zapewni równomierny dostęp powietrza do całej powierzchni. Jabłka należy zalać osłodzoną, przegotowaną wodą, znajdującą się najlepiej w temperaturze pokojowej. Zbyt ciepła woda może zaszkodzić całemu procesowi fermentacji, stąd tak ważne jest, aby woda była letnia. Następnie słój przykrywamy szmatką lub gazą, która zabezpieczy przed dostawaniem się do jabłek muszek owocówek. Gazę/ szmatkę najlepiej zabezpieczyć dodatkowo np. gumką recepturką. Musimy zadbać o to, by jabłka były dokładnie przykryte wodą, gdyż w innym wypadku mogą zacząć pleśnieć. Tak zabezpieczony słój odstawiamy w ciepłe, zacienione miejsce o temperaturze pokojowej oscylującej pomiędzy 20-26 stopni Celsjusza.
Proces fermentacji trwa od ok. 2 do 5 tygodni i zależy od zawartości cukru w jabłkach. Zazwyczaj już po 4 tygodniach mamy gotowy ocet. Fermentacja ustaje, gdy w słoju kończy się woda, a cała mikstura przestaje się pienić. Jeżeli tak się stało, należy przelać owoce z octem przez gazę do szklanych, wcześniej wyparzonych butelek, co sprawi, że płyn będzie klarowny. Tak przygotowany ocet jabłkowy można przechowywać nawet przez kilka lat, gdyż on sam wykazuje właściwości konserwujące.
Niestety, ale czasami może zdarzyć się tak, że na powierzchni przygotowanego przez nas octu zrobi się biały, gęsty kożuch. W tym przypadku będziemy musieli wyrzucić cała zawartość słoja. Przyczyną zazwyczaj jest dobór nieodpowiedniego gatunku jabłek lub jabłek skażonych chemikaliami (np. jabłka zbyt mocno nawożone). Stąd też do przygotowania octu najlepiej nadają się jabłka ekologiczne.