udzie listy piszą

Jeszcze kilkanaście lat temu ludzie bardzo często pisali listy. Nikt nie pytał jak zaadresować list, gdyż było to oczywiste dla każdego. Oczywiście można było zadzwonić i przez kilka minut porozmawiać z telefonu stacjonarnego, jednak połączenia zagraniczne były bardzo kosztowne, stąd pozostawiało się je sobie na okres świąteczny,a w ciągu roku ludzie pisali do siebie listy.
Jeszcze do niedawna można było kupić w sklepach papierniczych lub na poczcie piękną papeterię. Dziś pisanie listów na wyjątkowym papierze jest raczej domeną arystokratów lub ludzi urodzonych w znanych i bogatych rodzinach. Wiele z takich rodów ma swoje własne papeterie wykonane z grubego i czerpanego papieru, na których niejednokrotnie widnieje herb rodowy.
Jeszcze w szkole podstawowej oraz średniej dziewczynki o romantycznej duszy pisały do swoich koleżanek listy na pięknych karteczkach w kwiaty i motyle, a następnie wysyłały je pocztą lub wręczały przy okazji spotkania.
Jeśli jednak w dzisiejszych czasach wysyłamy do kogoś list czy kartkę, to zazwyczaj w okolicy świąt, bądź będąc na urlopie. Jak zaadresować list, aby na pewno doszedł do odbiorcy?
Po pierwsze starajmy się pakować listy w jasne koperty. Na jasnych kopertach łatwiej umieścić wyraźnie napisany adres, będzie on po prostu dużo bardziej widoczny. Czasem wysyłając kartkę w kopercie już w zestawie otrzymujemy kopertę dostosowaną kolorystycznie do kartki. Zawsze możemy ja wymienić w domu, lub użyć innego długopisu czy flamastra. Aby jednak adres naszego odbiorcy był widoczny wybierzmy jasną papeterię- białą, mleczną, jasny brąz, pastelową lub błękitną.
Adres odbiorcy naszej korespondencji umieszczamy na gładkiej, frontowej stronie, a nie po tej, po której zaklejaliśmy naszą kopertę. Choć to oczywiste, warto zawsze zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli uczymy nasze dzieci adresować listy. Kopertę adresujemy bardziej po prawej stronie, po lewej u góry zostawiamy miejsce na adres nadawcy.
Miejsce do umieszczenia adresu nadawcy może być albo w lewym górnym rogu frontu, lub po drugiej stronie, tak zwanej tylnej. To od nas zależy w którym miejscu umieścimy nasz adres. Nie zapomnijmy jednak o zapisaniu adresu zwrotnego. Jeśli z jakiś względów listonosz nie dostarczy naszej korespondencji możemy być pewni, że list wróci do nas,a nie trafi w niepowołane ręce.
Adres odbiorcy powinien być wpisany w następującej kolejności: najpierw imię i nazwisko osoby, do której wysyłamy list, w kolejnej linijce ulica i numer domu, a w trzeciej linijce kod pocztowy i nazwa miejscowości. Możemy dodać także nazwę województwa, ale nie jest to obligatoryjne. W okienku pocztowym musimy także powiedzieć jaki znaczek potrzebujemy na nasz list. Możemy wysłać korespondencję zwykłą lub poleconą, od tego uzależniony jest też rodzaj znaczka pocztowego. Znaczki zwykłe są dużo tańsze, natomiast znaczki na list polecony kosztują około dziesięć złotych i należy dodatkowo wypełnić jeszcze specjalny druczek.
O tym, jak zaadresować listy zagraniczne najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio na poczcie. Znaczki na listy zagraniczne są znacznie droższe, a przesyłki listowe idą dłużej niż te krajowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here