Zadania męskie a zadania kobiece

Często zastanawiamy się, czy wypada nam coś zrobić. Czy nie zostaniemy ocenieni negatywnie przez społeczeństwo. Teoretycznie nie obowiązują już nas tak ścisłe konwenanse, jak w latach poprzednich. Istnieje jednak pewne „ale”. Bowiem większa swoboda obyczajów nie zwolniła kobiet z zadań typowo damskich, a mężczyzn z zadań typowo męskich. Są oczywiście osoby niestandardowe, wyłamujące się z jakichkolwiek schematów myślenia. Nie zmienia to jednak faktu, iż kobiecie bardzo ciężko odnaleźć się w świecie -na przykład- motoryzacyjnym. Nie wynika to z mniejszego doświadczenia, czy braku talentu. Wręcz przeciwnie. To tylko jej wytrwałość i ponadprzeciętne umiejętności pozwalają się przebić w środowisku, które z góry zakłada jej klęskę. Dlaczego tak się dzieje? Co nami powoduje, iż wciąż to mężczyzny zapytamy o to, jak pomalować pokój? Lata przyzwyczajeń? Wychowanie? Niezależnie od powodów- czas to w końcu zmienić i pozwolić ludziom żyć po swojemu (niezależnie od ich płci, czy też orientacji). Jak tego dokonać? Jak uwolnić się od krzywdzących stereotypów? Na wszystkie, nurtujące nas w tym momencie, pytania postaramy się odnaleźć odpowiedzi w dalszej części.
Zatem co oznacza być mężczyzną? Siła, pewność siebie, odwaga- te cechy zdają się przychodzić do głowy natychmiastowo. Jednak czy słusznie? Czy każdy chłopak musi odznaczać się wyjątkową twardością charakteru? Przecież ludzie są różni. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Płeć nie oznacza konkretnych cech. Chłopak ma prawo płakać przy skaleczonym palcu, a kobieta równie dobrze może pasjonować się naprawą silników samochodowych. Ważne, aby podążać za tym co się kocha. Siła wypływa z systemu wartości, z przeżytych lat, motywacji. Delikatna budowa nie powinna na nią w żadnym stopniu wpływać.
W dzisiejszych czasach walczymy o szeroko pojęte równouprawnienie. Głównie w pracy. Kobiety domagają się większej płacy, lepszych stanowisk- głównie kierowniczych. Wszystko brzmi wspaniale. Ale czy przynosi zamierzony cel? Niekoniecznie. Dlaczego zatem tak się dzieje? Co zrobić, aby w końcu zwalczyć tę zakorzenioną przez wieki niesprawiedliwość społeczną? Przede wszystkim zacząć od siebie i swojego środowiska. Brzmi to bardzo banalnie, lecz to najlepszy sposób na zapoczątkowanie mody na zmianę. Ogromną zmianę myślenia. Zastanówmy się nad tym, co nam sprawia przyjemność. Jesteś mężczyzną, ale zamiast technikum samochodowego zawsze marzyłeś o byciu fryzjerem? Co stanęło na przeszkodzie? Rezygnacja rodziców, szyderstwa rówieśników? Strach przed za daleko idącą oceną? A co stoi zatem teraz na przeszkodzie? Uwierz w siebie i w swoje marzenia. W to, że to właśnie one są najważniejsze. Tylko ich warto się słuchać. Za nimi podążać. Nikt nie przeżyje za Ciebie Twojego życia. Tylko Ty możesz je uczynić udanym, a siebie- najszczęśliwszym. Tylko Ty wiesz, co siedzi w Twojej głowie, co zaprząta wciąż Twoje myśli, dokąd ucieka Twój rozsądek i wyobraźnia. Czas skończyć ze stereotypami. Żyjmy w czasach równowagi, harmonii, spełnienia. Nie będzie lepszego momentu niż teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here