zatrucie
fot.: pexels.com

Zatrucie pokarmowe to letnia choroba, która występuje zazwyczaj po zjedzeniu nieświeżej potrawy. Towarzyszą temu wymioty, ból brzucha i głowy, biegunka oraz wzdęcia. Jak należy leczyć zatrucie pokarmowe?

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/zatrucie-pokarmowe-u-dziecka-jak-leczyc/

Objawy zatrucia pokarmowego

Zatrucie pokarmowe najczęściej przejawia się już po godzinie od zjedzenia zakażonego pokarmu. Do najczęściej występujących objawów zatrucia pokarmowego należy zaliczyć: ból brzucha, wzdęcia, biegunkę, ból głowy, mdłości, wymioty oraz nadmierne wydzielanie śliny.

Zatrucia pokarmowe są bardzo częste i zazwyczaj mają łagodny przebieg. Ich liczba zwiększa się wraz z sezonem letnim, kiedy wysokie temperatury są korzystniejsze dla rozwoju bakterii. Najczęściej, można zatruć się pokarmem pochodzenia zwierzęcego, jak np. różnego rodzaju mięsa oraz ryby.

Jak wyleczyć zatrucie pokarmowe?

Jeżeli wie się, że pokarm który się spożywało jest skażony, warto doprowadzić do wymiotów. Wynika to z tego, że substancja, która doprowadziła do zatrucia, jak najszybciej powinna opuścić organizm. Jeżeli chce się zwymiotować, nie należy powstrzymywać tego odruchu. Wymioty można także sprowokować, poprzez podrażnienie gardła palcami.

Zatruciu pokarmowemu często towarzyszy biegunka. W tym celu, warto usunąć toksyny z jelit poprzez zażycie leków przeczyszczających. Jeżeli biegunce towarzyszą również wzdęcia, można wypić napary ziołowe z bazylii, czy kopru. Pomocne może być także masowanie brzucha, łagodnymi kulistymi ruchami.

Lecząc zatrucie pokarmowe, nie można dopuścić do odwodnienia organizmu. Należy regularnie się nawadniać, poprzez picie dużej ilości wody lub czarnej herbaty bez dodatku cukru. Wymioty oraz biegunka prowadzą do wypłukania z organizmu potasu, sodu oraz glukozy. Aby uzupełnić powstałe braku, można przyjmować płyny elektrolitowe. W trakcie zatrucia pokarmowego, istotne jest także spożywanie lekkostrawnych posiłków w niewielkich ilościach. Pomoże to na powrót do zdrowia i odzyskanie utraconych sił.

Przeczytaj też: http://www.wypaplani.pl/bielizna-ktora-dziala-na-wyobraznie-mezczyzn/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here