tran

Tran zyskał miano jednego z najlepszych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Jest to preparat, który podawany jest dzieciom w celu wzbogacenia diety w kwasy tłuszczowe SHA i EPA. Oczywiście pod rantem mogą sięgać również dorośli, którzy nie chcą połykać kapsułek z kwasami omega-3. Pozyskiwany jest on z wątroby dorsza atlantyckiego oraz innych ryb z rodziny dorszowatych. Czym dokładnie jest tran? Kiedy po niego sięgać? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: 

Tran – czym właściwie jest? 

Tran jest to koncentrat oleju z wątroby dorsza atlantyckiego. Stanowią bogate źródło witaminy A i B, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych DHA oraz EPA. Są to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Jakie są właściwości tranu? 

Powyższe związki zawarte w tranie, warunkują odpowiednie działanie układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Co więcej nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 prowadzą do łagodzenia stanów zapalnych, redukcji ryzyka rozwoju alergii i astmy oraz chorób autoimmunologicznych. Kwasy omega-3 zawarte w tranie wspomagają też procesy pamięci i koncentracji, normalizuje poziom lipidogramu we krwi, redukują ryzyko rozwoju nadciśnienia, miażdżycy, zawału serca, a także udaru. Kwasy te wpływają również pozytywnie na wygląd skóry włosów i paznokci. Tran stanowi idealne źródło naturalnej witaminy D, a odgrywa ona ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej mineralizacji kości, wzmocnienia układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego i wykazuje działania przeciwzapalne. Jak widać tran posiada wiele właściwości, dzięki którym warto mieć go w swojej domowej apteczce. 

Kiedy warto jest sięgać po tran? 

Suplementacja kwasów omega-3 zalecana jest każdemu, ponieważ dieta może nie dostarczyć odpowiednich ilości kwasów DHA oraz EPA. Dotyczy to głównie osób, które wykazują się zwiększonym zapotrzebowaniem na nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Do takich osób będą zaliczyły się: 

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią
  • małe dzieci
  • wegetarianie i weganie
  • osoby aktywnie uprawiające sport
  • osoby pracujące umysłowo
  • palacze
  • osoby w podeszłym wieku

osoby w okresie rekonwalescencji po chorobach, urazach lub zabiegach operacyjnych 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tranu? 

Ten jest to suplement diety, które może być stosowany u większości osób. Jednak istnieją przeciwwskazania, przez które spożywanie go może być ograniczone. Takimi przeciwwskazaniami są: 

  • kamica nerkowa
  • hiperkalcemia
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych 
  • stosowanie preparatów zawierających witaminy D lub A 

Zobacz też: http://www.wypaplani.pl/adaptogeny-czym-sa-i-kto-powinien-po-nie-siegac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here