malowanie artystyczne

Sztuka to coraz bardziej szeroko pojęta dziedzina. Dzięki stale rozwijającej się technologii oraz kreatywności i pomysłowości artystów powstaje coraz więcej ciekawych i oryginalnych dzieł. Prace te wykonywane są na różne sposoby, wykorzystując wiele nowoczesnych form, narzędzi i płócien. Jedną z ciekawych i popularnych technik malarstwa i wyrażania siebie jest artystyczne malowanie ścian w miastach. Tego rodzaju sztuka nazywana bywa streetartem, a powierzchnią, na której powstają dzieła sztuki są mury, ściany, chodniki, ulice, itp. Czym jest malarstwo artystyczne ujawnione w sztuce ulicznej? Jak powstają najpiękniejsze dzieła? Jakich można wyróżnić przedstawicieli streetartu?

Murale na miejskich ścianach to coraz bardziej znana i ceniona technika wyrażania siebie i swoich emocji. Wśród nowoczesnych form ozdabiania miast jest tworzenie trójwymiarowych grafik, które znacznie ozdobią szare, nudne i obdarte powierzchnie. Sztuka ta wśród miłośników i profesjonalistów przerodziła się w pewnego rodzaju artyzm dzięki, któremu możliwe jest przekazanie swoich emocji, wyznań czy złożenie hołdu ważnym osobistościom i wydarzeniom. Najczęstszym tematem malowanych grafik są:

  • popularne i ważne wydarzenia historyczne,
  • ważne osobistości,
  • znaki i symbole wyznaniowe,
  • hasła propagandowe,
  • działanie na rzecz organizacji charytatywnych,
  • osobiste upodobania i grafiki wyrażające emocje,
  • wiele innych.

Murale mogą również być nowoczesną i unikalną formą reklamy i marketingu. Malarstwo artystyczne przyciąga wzrok wielu odbiorców, zachwycając swoją oryginalnością i pięknem.

Malowanie artystyczne ścian w miastach, chociaż wywodzi się z kultury hiszpańskiej, rozpowszechniło się na całym świecie. Swoją popularność zdobył dzięki dziełom znanych i cenionych grafików wśród, których należy wyróżnić:

  • Jean Michael Basquiat – niegdyś bezdomny artysta, który zdobył popularność dzięki swojej wyrazistej twórczości, wielkiej wyobraźni i umiejętności łączenia emocji z przekazem malarskim. Malarz zmarł w wieku 27 lat, z powodu przedawkowania heroiny.
  • Keith Haring – amerykański współczesny artysta malarz uliczny, aktywista i działacz na walki z hipokryzją i uprzedzeniami. Zmarł na AIDS w wieku 31 lat.
  • Banksy – w swojej twórczości używa wielu technik i metod wyrażania emocji i przekazu myśli. Artysta urodzony w Wielkiej Brytanii wyrażający swoją sztukę na londyńskich murach. Prace swoje ukazywał w sposób humorystyczny, a także szeroko nawiązujący do polityki. Banksy to również znany prowokator, który przez długi czas ukrywał swoją tożsamość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here