Komórkowe telefony są teraz niezbędną częścią życia każdego z nas. Zabieramy je ze sobą wszędzie, bo trudno się bez nich obejść. Towarzyszą nam w pracy, na zakupach, w podróży, a nawet w kinie. Można powiedzieć, że to my staliśmy się ich zakładnikami, a nie one naszymi. Dzieje się tak dlatego, iż przy pomocy telefonu komórkowego można zrobić praktycznie wszystko.
Komórka służy dziś do odczytania poczty elektronicznej, wysłania maila, nadania wiadomości tekstowej czy nagrania prywatnej rozmowy. Takie telefoniczne filmiki bywają też dowodami rzeczowymi w sprawach sądowych. Od ich weryfikacji zależy, jaki wyrok zapadnie w danym postępowaniu karnym. Poza tym, jeśli ktoś miał przy sobie telefon komórkowy w chwili popełnienia przestępstwa, to policja może namierzyć, gdzie ostatnio logował się telefon napastnika. Wystarczy tylko zdobyć ostatnie dane z telefonu przestępcy, by podważyć jego fałszywe alibi.
Telefony komórkowe, które mają GPS w swojej ofercie, doskonale nadają się do nawigacji. Dzięki ich podpowiedziom szybciej znajdziemy właściwą drogę lub w ogóle unikniemy kluczenia wokół tych samych budynków czy uliczek. Trzeba jedynie pamiętać, by co jakiś czas uaktualniać mapy terenu, bo może się okazać, że nawigacja zamiast do celu doprowadziła nas na środek jeziora lub zupełną głuszę. Na takim odludziu z pewnością zginie nam zasięg i nie będzie żadnego drogowskazu, jak się stamtąd wydostać. W użytkowaniu telefonu ważne jest też ładowanie baterii. Należy to robić co kilka dni, inaczej może nas spotkać przykra niespodzianka. Telefon odmówi posłuszeństwa akurat w momencie, gdy będzie nam najbardziej potrzebny. By tego uniknąć, warto zapatrzyć się w ładowarkę samochodową.
Komórki różnią się między sobą jeszcze jednym istotnym elementem. Niektóre są na abonament, który trzeba uiszczać co miesiąc, a inne są na kartę, która wystarcza na różny okres w zależności od intensywności rozmów. W przypadku tej pierwszej na abonament nie istnieje coś takiego jak brak środków na koncie. W momencie- gdy płacimy duży abonament możliwość rozmów i SMS- ów jest praktycznie nieograniczona. Gdy przekroczy się ich ustawową liczbę, to do faktury zbiorczej dolicza się dodatkowe koszty. Czasem różnica między jednym a drugim miesiącem rozmów może być naprawdę spora. Jednak o końcowej sumie do zapłaty decyduje sam użytkownik.
Logiczne jest zatem, że jeśli będzie rozmawiał mniej, to dostanie mniejszy rachunek. Jeśli sobie pofolguje i puści wodze fantazji, wtedy musi przygotować większą sumę pieniędzy, by opłacić rachunek telefoniczny. Inaczej mają użytkownicy telefonu na kartę. Jeśli wygadają wszystkie środki na koncie, to nie mogą nigdzie zadzwonić. Muszą też być czujniejsi i wpisywać co trochę specjalny kod, by sprawdzać, ile pieniędzy mają na koncie. Jego długość i kombinacja zależy, w jakiej są sieci. Jeśli to plus to muszą wiedzieć, jak sprawdzić stan konta w plusie? Nie jest to skomplikowane, ale warto mieć przy sobie karteczkę z tym kodem, bo pamięć ludzka jest zawodna. A co do doładowania można je zrobić przez internet lub kupić kupon na stacji benzynowej.