Kasza jaglana charakteryzuje się małymi okrągłymi ziarenkami, najczęściej żółtymi, które pochodzą z upraw prosa. Jej smak pasuje do różnego rodzaju potraw – zarówno tych mięsnych, jak i zup, śniadań czy deserów. Przygotowanie tej kaszy wymaga trochę czasu, ale efekt końcowy rekompensuje wysiłek włożony w jej przygotowanie. Ponadto kasza ta jest bardzo zdrowa, ma dużą zawartość białka, cynku i krzemu, a do tego jest lekkostrawna i wpływa oczyszczająco na organizm. Zatem jak ugotować kaszę jaglaną?
Przed rozpoczęciem gotowania należy przepłukać ziarna kaszy na sicie pod zimną bieżącą wodą. Dzięki temu pozbędziemy się goryczy. Po przepłukaniu należy przelać ziarna wrzącą wodą. Następnie wsypujemy kaszę do gotującej się wody z dodatkiem soli i oleju (należy zagotować 2,5 szklanki wody na szklankę kaszy), delikatnie mieszamy, aby kasza nie przywarła do dna garnka, przykrywamy i gotujemy pod przykryciem na słabym ogniu przez 20 minut. Ważne, aby w trakcie gotowania nie mieszać kaszy, by nie powstała papka. Kiedy kasza wchłonie całą wodę, należy wyłączyć gaz i pozostawić ją pod przykryciem przez około 10 minut. Po tym czasie kasza jaglana jest gotowa do podania.
Kaszę jaglaną można podawać do obiadu, na przykład w towarzystwie mięs z sosem bądź w postaci gulaszu warzywnego. Ciekawie smakuje z cukinią, suszonymi pomidorami i cebulą podana w sosie czosnkowym. Inną kuszącą propozycją jest kasza ze szpinakiem, jako miła odmiana dla tradycyjnego risotto. Z kaszy jaglanej mogą również powstać przyjemne w smaku placuszki, kotlety mielone, klopsy, a nawet chipsy – inna i zdrowsza wersja popularnych nachos!
Kasza jaglana idealnie sprawdzi się również jako deser – z dodatkiem mleka i bakalii lub zapiekana z owocami. Może być również składnikiem różnych ciast, na przykład sernika, mazurka, babki, paschy wielkanocnej, szarlotki lub czekoladowego brownie. Niektórzy przygotowują z niej też pączki i trufle. Z kaszy jaglanej możemy przyrządzić także smaczny budyń oraz lody bez dodatku mleka i jaj. To idealne rozwiązanie dla osób, które stosują dietę eliminacyjną. Lody przygotowane z kaszy jaglanej i owoców są kremowe, słodkie i pożywne. Pycha!
Kasza jaglana może być podana również w postaci śniadania. Zamiast tradycyjnej owsianki wystarczy przygotować kaszę jaglaną z ciepłym mlekiem, dżemem z czarnej porzeczki i siekanymi orzechami. Palce lizać!
Niektórzy stosują kaszę jaglaną do stworzenia wybornych pasztetów i wegańskich kiełbas, inni zaś dodają jej do zup zamiast ryżu czy makaronu. Kasza ta świetnie komponuje się z zupą pomidorową, kalafiorową i krupnikiem. Mogą z niej również powstać różnego rodzaju kluski, knedle, kopytka, a także pachnący świeży chleb. Może stanowić również idealne uzupełnienie dań jednogarnkowych.
Nie da się nie zauważyć, że kasza jaglana jest produktem uniwersalnym i dobrze komponuje się zarówno z warzywami czy owocami, jak i z różnymi rodzajami mięs. Nie przez wszystkich doceniana kasza jaglana może stanowić fundament wielu przepysznych dań w każdej kuchni.